Musannifek'e nisbet edilen 'Avâmil-i atîk' şerhi (Tahkik ve tahlil)
'Avâmil-i atîk' commentary attributed to musannifak (Edition critique and analysis)
- Tez No: 527788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ALAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1021
Özet
Arap dili gramerinin önemli metinlerinden biri Abdülkāhir el-Cürcânî (ö. 471/1078-79?)'nin“Avâmil-i Atîk”adıyla da bilinen el-Avâmilü'l-mie'sidir. Bu metin üzerine çok sayıda şerh yazılmıştır. Kütüphane kayıtlarında 15. yüzyıl âlimlerinden“Musannifek”lakabıyla maruf Ali b. Muhammed b. Mes'ûd el-Bistâmî eş-Şahrûdî (ö. 875/1470)'ye nisbet edilen bir Avâmil şerhi bulunmaktadır. Tez çalışmamızda mezkur şerhin yazma nüshalarına dayanılarak edisyon-kritik metotlarına uygun bir şekilde sağlam bir metni oluşturulmaya çalışılmış, oluşturulan bu metin esas alınarak çeşitli açılardan tahlil edilmiş ve Avâmil'in diğer bazı şerhleriyle mukayesesi yapılmıştır. Ayrıca şerhin kendisine nisbet edildiği Musannifek'in hayatı ve eserleriyle ilgili bilgiler derlenerek ilim dünyasının istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the important texts of Arabic grammer is“al-Avâmil al-mia”, also known as“Avâmil-i Atîk”written by Abdulqāhir el-Gurgânî (ö. 471/1078-79). Many commentaries have been written about this text. Library records indicates the existence of an Avâmil commentary, referred to one of 15th century scholars, Ali b. Muhammed b. Mas'ud al-Bistâmî aş-Şahrûdî (ö. 875/1470) alson known as Musannifak. In our dissertation, a solid text was created based on the manuscripts of aforementioned commentary in accordance with edition critique method, various aspects of it were examined based on the created text and a comparison was made against several other al-Avâmil commentaries. Furthermore a compilation of information with regard to commentator`s life and his works was provided to the use of scientific community.