İstanbul medeniyet üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2016-2018 yılları arasında direkt etkili antiviral tedavi alan kronik hepatit C hastalarının klinik, laboratuvar ve demografik özelliklerinin retrospektif incelenmesi
Clinical, laboratory and demographic features of the chronic hcv infected patients treated with direct acting antivirals in İstanbul Medeniyet University Göztepe Training and research hospital between 2016-2018
  1. Tez No: 527825
  2. Yazar: BETÜL DUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ŞENATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ. Dünyada milyonlarca insan Hepatit C virüsü (HCV) ile enfektedir. HCV kronik karaciğer hastalığının en önemli sebeplerindendir. Kronik hepatit C (KHC) tedavisinde direkt etkili antiviral (DEA) tedavilerin kullanılması ile yüksek oranda kalıcı viral yanıt (KVY) elde edilmiştir. Bu çalışmada İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde DEA tedavi alan hastaların klinik, laboratuvar ve demografik özelliklerini tanımlamak ve KVY oranını belirlemek amaçlanmıştır. YÖNTEM. Çalışma retrospektif olarak tasarlandı. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2016 ve 30 Nisan 2018 tarihleri arasında DEA tedavi alan KHC tanılı hastalar alındı. Veriler hastane kayıt sisteminden alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, genotip, tedavi deneyimi, siroz durumu ve ek hastalıkları ile tedavi öncesi ve sonrası laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Çalışma sonucunu belirlemede kalıcı viral yanıt, yanıtsızlık, nüks ve re-enfeksiyon tanımları kullanıldı. Hastaların demografik özelliklerine göre KVY oranı belirlendi. BULGULAR. Çalışmaya DEA alan toplam 172 hasta (115 kadın, 57 erkek) dahil edildi. Bu hastalardan 15 tanesi (8 kadın, 7 erkek) takibe gelmedikleri için KVY belirlenemedi ve çalışmaya dahil edilmedi. Analizler 157 hasta üzerinden yapıldı. Hastaların ortalama yaşı 60 ± 11 idi. Hastalardan 13 tanesi genotip 1a (%8.3), 131 hasta genotip 1b (%83.4), 3 hasta genotip 2 (%1.9), 3 hasta genotip 3 (%1.9) ve 4 hasta genotip 4 (%2,5)'tü. KVY oranı % 98.7 (155/157) görüldü. Nüks olan 2 hasta vardı. Hastalar ilaçları iyi tolere etti ve yan etkiler hafif (baş ağrısı, kaşıntı) olup çok nadir görüldü. SONUÇ. DEA tedavisi alan KHC tanılı hastalarda yüksek kalıcı viral yanıt görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. In the world, millions of people are infected with hepatitis C virus (HCV). HCV is one of the significant reasons of chronic liver disease. Treatment of chronic hepatitis C with direct acting anti virals (DAA) achieve high sustained virologic response (SVR). In this study we aimed to determine the rates of SVR and clinical, laboratory and demographic features of the chronic hepatitis C infected patients. METHODS. This study was conducted as a retrospective study. Patients treated with DAAs in Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital between the years 2016-2018 with chronic hepatitis C were included in this study. Data was collected from hospital database system. Age, sex, genotype, treatment experience, case of cirrhosis, additional diseases and pre and post laboratory parameters of patients were evaluated. In order to determine result of study sustained virologic response, non-response, relapse and re-infection definitions were used. The rate of SVR12 was calculated. RESULTS. A total of 172 patients (115 females, 57 males) were included in this study. Fifteen of 172 patients (8 females, 7 males) were excluded because of their unknown SVR12. Analysis were performed according to 157 patients. Mean age of them were 60 ± 11.4 Thirteen of the patients were genotype 1a (8.3%), 131 of the patients were genotype 1b (83.4%), 3 of the patients were genotype 2 (1.9%), 3 of the patients were genotype 3 (1.9%) and 4 of the patients were genotype 4 (2.5%). SVR were achieved in 98.7% (155/157) of patients. There were 2 patients relapsed. Patients tolerated DAAs and rare and mild adverse effects were reported. CONCLUSION. High sustained virologic response rate was achieved with DAA treatment in patients with CHC.