Genel lise öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanılan sınıflarda sınıf yönetimiyle ilgili karşılaştıkları sorunların incelenmesi
Analysing the problems of high school teachers on class management in interactive classes
  1. Tez No: 527826
  2. Yazar: KAMİL ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Science and Technology, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada lise öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanılan sınıflarda sınıf yönetimi ile ilgili karşılaştıkları sorunları irdelemek amaçlanmıştır. Bu sorunların, sınıf yönetiminin fiziksel düzen, plan-program etkinliklerinin yönetimi, zaman yönetimi, ilişki ve davranış düzenlemeleri boyutları açısından hangi düzeyde ilişki gösterdiği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin karşılaştıkları bu sorunların, sınıf yönetiminin bu alt boyutları açısından cinsiyetlerine, öğretmenlik mesleğindeki hizmet sürelerine, branşlarına ve derslerde etkileşimli tahta kullanma sıklıklarına göre farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Antalya ilinde bulunan, sınıflarında etkileşimli tahta kurulmuş olan 25 ortaöğretim kurumundan 103 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Etkileşimli Tahtayı Kullanırken Sınıf Yönetimi ile İlgili Karşılaşılan Sorunlar Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 21 istatistik programında çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Verilerin analizinde frekans, Pearson korelasyon testi, t testi, Anova testi, LSD post-hoc testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara ve sonuçlara göre, plan-program etkinliklerinin yönetim boyutu ile zaman yönetimi boyutu ve ilişki ve davranış düzenlemeleri boyutu arasında kuvvetli ilişki bulunmaktadır. Zaman yönetimi boyutu ile ilişki ve davranış düzenlemeleri boyutu arasında kuvvetli ilişki bulunmaktadır. Farklı cinsiyet grupları arasında sınıf yönetiminin boyutları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Öğretmenlik mesleğindeki süresi farklı olan gruplar arasında sınıf yönetiminin boyutları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Plan-program etkinliklerinin yönetim boyutu puanı ve zaman yönetimi boyutu puanı branşlara göre farklılık göstermektedir. Zaman yönetimi boyutu puanı ve ilişki ve davranış düzenlemeleri boyutu puanı derslerde etkileşimli tahta kullanma sıklığına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this analysis, it is aimed to inquire the problems of high school teachers about classroom management in interactive classrooms. It has been attempted to determine the relations and their levels between these problems and the other aspects of class management in the areas of physical order, management of plan-program activities, time management, relations and behavior arrangements. It was also tried to determine whether these problems differ according to these sub-dimensions of class management in terms of gender, the service periods in teaching, the categories of the teachers and the frequency of interactive board usage in the classroom. 103 teachers, having interactive board in their classes from 25 high school in the province of Antalya compose the basis of research. The scale of“The Problems Encountered in Class Management While Using Interactive Board”was used as the mean of data collection. The collected data were analyzed and interpreted in SPSS 21 statistical program. The frequency, pearson correlation test, t test, ANOVA test, LSD post-hoc test were applied in the analysis of the data. According to the gathered findings and their conclusions, there is a strong relationship between the management aspect of plan-program activities and the scopes of time management and arrangements of relation & behaviour. Also; there is a strong relationship between time management and arrangements of relation & behaviour. There is no statistically significant differences among different gender groups in the aspect of class-management. There is no statistically significant difference in terms of classroom management between the groups with different service periods in teaching. The management score and the score of time management in the plan-program activities differ according to the branches of teachers. The scores of time management and relation & behaviour arrangements differ according to the frequency of interactive board usage in the lessons.