Polimer katkılı çimentolu yonga levhaların bazı mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some mechanical and physical properties of polymer additives
  1. Tez No: 527832
  2. Yazar: BİLGE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAŞ, PROF. DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Science and Technology, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında; laboratuar şartlarında çimentolu levha üretiminde, polimer katkı maddesi kullanımının, levhaların fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla Kızılçam (Pinus Brutia) yongası,42,5 portland çimentosu, CaCl2 priz hızlandırıcı ile 3 farklı kimyasal (PF300, DX40, 300M) akışkanlaştırıcı faklı karışım oranlarında (%1, %1,2, %1,4) kullanarak,1300 kg/m3 yoğunlukta çimentolu yonga levha üretilmiştir. Levhalar 50*50 cm ebatlarında TS EN 325 standartlarına uygun biçiminde kesilerek boyutlandırılmıştır. Levhalar üzerinde; Rutubet miktarı (TS EN 322), yoğunluk (TS EN 323/1), su emme ve kalınlık artışı, (ASTM D1037, TS EN 317), yüzeye dik çekme direnci (TS EN 319), eğilmede elastikiyet modülü ve eğilme dirençleri (TS EN 310) standartlarına uygun olarak test edilmiştir. Deney sonuçlarından elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenerek anlamlı olup olmadıklarını belirlemek amacı ile çoklu varyans analizi yapılmıştır. Aralarında anlamlı ilişki çıkan tüm değişkenlerin, kendi grupları içerisinde birbirlerine karşı en küçük farklılıklarını belirlemek için Duncan testleri yapılmıştır. İstatistik sonuçlar üzerinde yapılan değerlendirmeler neticesinde; Polimer katkı maddelerinden PF300, su emme oranı, kalınlığa şişme ve eğilme dayanımını değerlerini azaltırken, eğilmede elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme dirençlerini arttırdığı; DX40 polimer katkı maddesi ise su emme oranı, kalınlığa şişme ve yüzeye dik çekme ve eğilmede elastikiyet modülü arttırırken, eğilme dayanımını değerlerini azalttığı; 300M polimer katkı maddesi ise su emme, kalınlığa şişme, yüzeye dik çekme ve eğilmede elastikiyet modülü arttırırken, eğilme dayanım değerlerini azalttığı belirlenmiştir.PF300 polimerli katkı maddesi kullanılarak üretilen kızılçam çimentolu yonga levhalarının mekanik ve fiziksel özelliklerinde iyileşme görülmüş ve üretilen levhaların genel amaçlara uygun olduğu ve yapı malzemeleri için öngörülen şartları taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explored the effects of the use of polymer additives in cement-bonded particleboard production, under laboratory conditions, on their physical and mechanical properties. In this context, cement-bonded particleboards of 1300 kg/m3 density were produced using Red Pine (Pinus Brutia) chips, 42.5 Portland cement, CaCl2 setting accelerator with three different chemical plasticizers (PF300, DX40, 300M) mixed at different ratios (1%, 1.2%, 1.4%). Particleboards were then cut down to a size of 50x50 cm as defined in the TS EN 325 standards. Humidity level (TS EN 322), density (TS EN 323/1), water absorption and increase of thickness, (ASTM D1037, TS EN 317), perpendicular tensile strength (TS EN 319), modulus of elasticity and flexural resistance (TS EN 310) tests were performed on the particleboards following the relevant standards. Experimental results were analyzed and variance analysis was conducted to identify their statistical significance. Duncan' multiple range tests were performed in order to find the least significant difference between all the variables with significant correlation. As a result of the evaluations made on the statistical results; PF300 from polymer additives, water absorption rate, thickness decreases swelling and bending strength values, increase elasticity modulus and bending tensile strength perpendicular to the surface; The DX40 polymer additive is used to increase the water absorption rate, increase the modulus of elasticity to the thickness, and increase the modulus of elasticity, while decreasing the flexural strength values; The 300M polymer additive was found to reduce the bending strength while water absorption, swelling to thickness, increasing the modulus of elasticity to the surface and bending, and decreasing the bending strength values. Construction materials