Biopolymer modified polypropylene mesh for hernia treatment
Herni tedavisi için biyopolimer ile modifiye edilmiş örtü
  1. Tez No: 527833
  2. Yazar: SEMA AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEZCANER, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUGAN TEZCANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bir organın karın duvarında bulunan bir açıklıktan dolayı yer değiştirmesine hernia adı verilir. Herninin tek etkin tedavisi intraperitoneal yamanın hasarlı bölgeye destek amaçlı dikildiği cerrahi operasyonlardır. İdeal bir intraperitoneal implant hem rejenerasyonu desteklemeli hem de intraperitoneal adezyonları önleyebilmelidir. Bu sebeple bu tezde, yenilenmeyi destekleyici, immünomodülatör, ve adezyon önleyici özelliklere sahip 3 boyutlu bir yama gelişririlmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, polipopilen yama adezyonu engelleyici pullulan (PUL) hidrojel ve immünomodülatör özellikteki elektro eğirilmiş fibroin:kitosan oligosakkaride laktat (F:COS) ile güçlendirilmiştir. PUL hidrojelin adezyon önleyici etkisi fibroblastların canlılığı ile tespit edildmiş ve in vitro çalışmalar %25'lik PUL hidrojelin ümit vadettiğini göstermiştir. Ayrıca, mekanik test ve degradasyon analizi ile konsantrasynu %25'den yüksek hidrojellerin yeteri kadar iyi çapraz bağlanamadığı ve su tutma ölçümleri ile konsantrasynu %25'den düşük hidrojellerin jellerin kullanışsız olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, değişik oranlardaki F:COS'un immünomodülatör ve rejeneratif etkisi araştırıldı. Rejenerartif potansiyel hücre canlılık analizi ile gerçekleştirilirken immünomodülatör etki taşıyıcılara ekilen makrofaj hücrelerinin ürettiği nitrik oksit miktarı ile blirlendi. Hücre canlılık analizi elekro-eğirilmiş F:COS 90:10'ın hücre yapışması ve çoğalması için uygun bir ortam sağladığını gösterdi. Aynı zamanda elekro-eğirilmiş F:COS 90:10'ın üretilen nitrik oksit miktarını azalttığı da saptandı. İn vitro çalışma sonuçlarına göre üretilmiş olan karın içi yamasının herni tedavisi ve intraperitoneal adezyonun önlenmesinde potansiyele sahiptir
Özet (Çeviri)
Displacement of a tissue through any aperture on the abdominal wall is defined as hernia. Only effective treatment of hernia is surgery, in which an intraperitoneal mesh or membrane is placed to support defected tissue. Ideal intraperitoneal implant should both promote regeneration and prevent intraperitoneal adhesions. Consequently, aim of this thesis was to develop a 3-layered intraperitoneal patch which has immunomodulatory, regenerative and anti-adhesive properties. For this purpose, polypropylene mesh was modified with anti-adhesive pullulan (PUL) hydrogel layer and immunomodulatory electrospun fibroin:chitosan oligosaccharide lactate layer (F:COS). Anti-adhesive potential of PUL hydrogel was tested by cell viability of fibroblasts and 25% (w/v) PUL hydrogel successfully prevented cell adhesion. Furthermore, mechanical testing and degradation revealed that hydrogels with higher than 25% (w/v) concentration would result in inefficient cross-linking whereas water uptake and dimensional change revealed that hydrogels lower than 25% (w/v) concentration were impractical. Additionally, effect of different F:COS ratios on immunomodulatory and regenerative properties of electrospun layer was investigated. Regenerative potential was assessed by cell viability of fibroblasts while immunomodulatory property was determined by the amount of nitric oxide produced by seeded RAW 264.7 macrophage cells. Cell viability assay revealed that electrospun F:COS 90:10 (w/w) was ideal for cell attachment and proliferation. Electrospun F:COS 90:10 (w/w) was shown to reduce amount of nitric oxide produced by macrophage cells. Based on in vitro results, it was concluded that intraperitoneal patch composed of PP mesh within 25% (w/v) PUL hydrogel with F:COS 90:10 (w/w) electrospun layer on one side holds promise for treatment of hernia and prevention of intraperitoneal adhesions.