Measures of individual risk attitudes and portfolio choice: Evidence from an investment competition
Bireysel risk tutumu ölçümleri ve portföy seçimi: Bir yatırım yarışmasından elde edilen kanıtlar
  1. Tez No: 527959
  2. Yazar: HANİFE ARMUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu yazıda, farklı risk-tutum ölçümlerinin birbiriyle, demografik özelliklerle ve bir yatırım yarışmasındaki risk alma davranışlarıyla nasıl ilişkilendirildiğini araştırmak için yatırım yarışmasının katılımcılarını da içeren büyük teşvikli bir öğrenci örneği kullandım. Bu ölçütler, bildirilen genel olarak risk bildirme isteği, kişinin finansal kararlarda risk alma isteği, ihtiyatlılık düzeyi, belirsizlikten kaçınma ve kayıptan kaçınma istekliliğidir. Öncelikle, örneklemin daha düşük riskten kaçınma, daha yüksek kayıptan kaçınma, daha yüksek belirsizlikten kaçınma ve daha ihtiyatlı olduğu görülmektedir. Daha sonra, basit korelasyon, bildirilen genel olarak risk bildirme isteği ile kayıptan kaçınma arasında en güçlü ilişkinin gözlemlendiğini göstermektedir. Son olarak, yatırım işlemini iki farklı gruba böldükten sonra, daha çeşitli portföylere sahip olan katılımcılar daha fazla riskten kaçınma sergilemektedir. Buna ek olarak, vadeli işlem sözleşmelerinde daha yüksek kaldıraç alma ve daha risk sever olma arasında pozitif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this paper, I employ a large incentivized student sample who are also participants of an investment competition to investigate how different risk-attitude measurements have a relation with each other, with demographic features and to risk preferences and perceptions in the competition. The measures are self-reported willingness to take risks in general, willingness of the person to take risks in financial decisions, prudence level, ambiguity aversion and loss aversion. Firstly, it is discovered that the sample features lower risk-aversion, higher loss-aversion, higher ambiguity-aversion and higher prudence. Next, simple correlation indicates that the strongest relation between distinct measures is discovered between the self-reported willingness to take risks and loss aversion. Finally, after dividing investment transaction to two different groups, participants having more diversified portfolio exhibits more risk aversion. In addition to that, there exits a positive correlation between taking higher leverage in future contracts and being more risk lover.