İş güvenliği faaliyetlerinde stratejik plan oluşturmanın öneminin belirlenmesi ve hazır beton sektöründe faaliyet gösteren bir firmada örnek bir stratejik plan hazırlanması
Determine importance of preparing strategic plan for occupational safety activities and preparing a strategic plan for a company that is active in the ready-mixed concrete sector
  1. Tez No: 527960
  2. Yazar: EREN HAYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi için oluşturulan iş sağlığı ve güvenliği yönetimi ve organizasyonun atacağı ilk adım risk değerlendirme çalışmalarını yürütmektir. Risk değerlendirme çalışmaları yapılırken tehlikeler ve riskler belirlenerek bu tehlike ve risklerin azaltılmasına yönelik önlemler belirlenmektedir. İş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliğinde belirtilen süre ve şartlarda risk değerlendirmesinin yenilenmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında ise işletmelerde yapılacak olan iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında risk değerlendirmesinde ek olarak yapılacak yeni bir risk yönetimi sistemi olarak stratejik planlamanın yapılabileceği gösterilmiştir. Stratejik planlamanın ne olduğu, stratejik planlama yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Tez çalışmasının diğer aşamasında hazır beton sektörüyle ilgili literatür çalışması yapılmış, hazır beton sektörü ile ilgili yapılan risk değerlendirme çalışmaları incelenmiş, bunlara ek olarak hazırlanan bir kontrol listesi ile hazır beton santrallerindeki durum analizi yapılmıştır. Yapılan durum analizine göre hazır beton sektöründe iş güvenliği stratejik planlanması hazırlanmıştır .
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety management established for the execution of occupational health and safety activities and the first step of the organization is to carry out the risk assessment studies. The risk assessment needs to be renewed for the time and conditions specified in the Occupational Health and Safety Risk Assessment Regulations. In this thesis study, strategic planning can be done as a new risk management system which will be done in addition to risk assessment in occupational health and safety studies to be performed in the enterprises. Literature studies have been done about what strategic planning is and what should be considered when strategic planning is done. At the other stage of the thesis study, a literature study about the ready mixed concrete sector was carried out and the risk assessment studies made about the ready mixed concrete sector were examined and a state list of ready mixed concrete plants was made with a check list prepared in addition to these. According to the situation analysis, strategic planning of work safety has been prepared in the ready-mixed concrete sector.