Isparta ili Senirkent ilçesi Uluğbey beldesinde Alevilik
  1. Tez No: 187875
  2. Yazar: MEHMET ERSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZETBu çalışmada, Isparta ili Senirkent ilçesi Uluğbey Beldesinde bulunan Veli BabaSultan Ocağı incelenmiştir. Veli Baba Sultan Ocağı, tanınan bir Bektaşû dergahıdır.Çalışmamızda Veli Baba Sultanı, zaviyesi, menkıbevû hayatı, etrafında teşekkül eden velikültü ve Veli Baba Sultanı anma törenlerini izaha çalışılmıştır. Bu aşamadan sonra Veli BabaOcağı cem törenlerinde hizmet gören hizmetçiler anlatılmıştır. Daha sonra, Veli Baba SultanOcağı'nda yapılan sekiz ayrı isimli cem töreni tasvir edilmiştir. Cem törenleri tasvir edilirkentekrara düşmemek için birbirinden farklı yönleriyle anlatılmıştır. Ayrıca, Veli Baba SultanOcağı'nda uygulanagelen ?Cuma namazı? ve ?Hıdırellez? ritüelleri tasvir edilmiştir. Buşekilde, Uluğbey'deki Bektaşû kültürü ve inanç sistemi uygulamalarıyla birlikte bu çalışmadaanlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, Veli Baba Sultan Ocağı in Uluğbey in Senirkent, Isparta isstudied. It is a well-known Bektashi Tekke. In this study, Veli Baba Sultan, his lodge,legendary life, and his cult with rituals and commemorations have been explained. Alsopeople who have special duties in these rituals are described. Eight kinds of rituals inand around Veli Baba Sultan Ocagi have been recorded and explained. To avoidrepetition, different parts of these rituals are underlined. Furthermore ?Cuma namazi?and ?Hidirellez? rituals are also studied as traditional practices of the area.