Makedonya Türk öyküsünde kimlik sorunu
The Problem of identity in the short stories of the Turkish literuture in Macedonia
- Tez No: 52798
- Danışmanlar: PROF.DR. İOANNA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Günümüzün dünyasında, kimlik sorununun karşımıza çıktığı belli başlı yerlerden biri, kültürel çeşitliliğin olduğu, farklı kültürlerin bir arada bulunduğu bölgelerdir ve bu sorunun yansıdığı en önemli alanlardan biri de edebiyattır. Balkanların iki milyon nüfuslu ülkesi Makedonya, dört kültürü -Makedon, Türk, Arnavut, Sırp kültürler»- ve iki dini -Müslümanlık ve Hristiyanlığı- bir arada barındıran nüfus yapısıyla, kimlik sorununu en çarpıcı biçimleriyle görebileceğimiz bir bölgedir. Sayıları seksen bin olan Türk kökenli Makedonya yurttaşı, kültürel hakları yasalarca teminat altına alınmış olmasına rağmen, azınlık olmanın çok boyutlu problemlerini yaşamaktadırlar. Bu çalışmada, Makedonya Türk azınlığı yazarlarının öykülerine yansıyan kimlik sorunu ele alınmaktadır. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, Makedonya Cumhuriyeti Anayasası'nda Türk azınlığın durumu ele alınmakta; Türk azınlığın kendi tarihsel, sosyal ve hukuksal durumlarım nasıl değerlendirdikleri ortaya konulmakta ve kimlik sorunlarının yaşanmasına yol açan etkenler gösterilmeye çalışılmaktadır. îkinci bölümde, Makedonya'da yaratılan Makedon ve Türk edebiyatları ele alınmaktadır. XV. yüzyıldan beri ürünlerine rastlanan Makedonya Türk Edebiyatı'mn genel görünümü verilmekte ve 1945'ten11 sonra bu edebiyatın, devletin de desteğiyle gelişmesi, yaygınlaşması ve Türk azınlığın kültürel kimliğinin gelişmesinde nasıl bir rol oynadığı ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde, Makedonyalı yedi Türk öykü yazarının -Alaettin Tahir, Fahri Kaya, Avni Engüllü, Avni Abdullah, Enver îlyas, Recep Bugariç ve Suat Engüllü'nün- eserleri bu çalışmanın amacı bakımından incelenmektedir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, Makedonyalı Türk öykü yazarlarının, toplumdaki özel yerlerinden ötürü, yitirmekten korktukları kültürel kimliklerini kanıtlamak için, edebiyatı varlıklarım belgeleme yolu olarak gördükleri ortaya konulmaya ve bir insanlık durumunun, -azınlık olma durumunun- edebiyata bir kimlik sorunu olarak nasıl yansıdığı gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In today's world, among the main areas where the problem of identity arises are regions in which cultural diversty exits. Literature is one of the main fields where this problem is reflected. Macedonia, a Balkan country with two million of population, is a region where we can see the problem of identity in one of its most remarkable appearand t.-.^y^, because of her population structure, in which four cultures -Macedonian, Turkish, Albanian and Serbian cultures- and two religions -Islam and Christianity- co-exist. The Macedonian citizens of Turkish origin, eighty thousand in number, experience the multi-dimensional problems of being a minority, altough their cultural rights are under legal guaranty. This study, deals with the question of identity reflected on short stories of the Turkish minority writers in Macedonia. This study consists of three main chapters. In the first chapter we try to present the status of the Turkish minority as expressed in the Constitution of the Republic of Macedonia, to show how this minority evaluates its historical, social and legal status and to identify the factors which create the problems of identity, experienced by this minority. The second chapter deals with the literature created in Macedonia. After a general outline of the Macedonian literature and Turkish literature in Macedonia, whose beginning goes back to the XVth Century,IV we try to show how this literature developed and spread out by the support of the state and thus played a decive role in the development of the cultural identity of the Turkish minority. In the third chapter the works of seven Macedonian Turkish short story writers -of Alaettin Tahir, Fahri Kaya, Avni Engüllü, Avni Abdullah, Enver îlyas, Recep Bugariç and Suat Engüllü- are examined from the viewpoint of this study. In the concluding section, we put forward that these Turkish writers of Macedonia, consider literature as a way to prove their cultural identity, which they are afraid of losing because of their special position, and thus as a means to certify their existence in Macedonia; and \ıûe try to show how a human condition -i.e being a minority- is reflected on the literary works as an identity problem.