Enflasyon hedeflemesi: Ülke uygulamaları ve Türkiye
Inflation targeting: Country practices and Turkey
  1. Tez No: 234485
  2. Yazar: EMİNE ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN YİĞİDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Enflasyon hedeflemesi, fiyat istikrarını sağlamak için ara hedef yerine enflasyon tahminlerinin kullanıldığı bir para politikası stratejisidir. Yüksek enflasyonun ekonomik büyümeye zarar verdiğinin ve fiyat istikrarının sürekli büyüme ve düşük işsizlik düzeyi için gerekli olduğunun farkına varılması, enflasyon hedeflemesi stratejisinin söz konusu amaçları gerçekleştirebilmek için en doğru ve en uygulanabilir yol olduğu konusunda görüş birliğine varılmasına neden olmuştur. 1990 yılında Yeni Zelanda'da uygulanmaya başlayan bu stratejinin başarılı olması, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için de enflasyon hedeflemesinin alternatif bir strateji olmasını sağlamıştır. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin Merkez Bankaları benzer şekilde enflasyonun mümkün olan en düşük seviyesinde fiyat istikrarının sağlanmasının tek amaçları olduğunu ilan etmiştir.Bu çalışmanın amacı, para politikası uygulamasında açık enflasyon hedeflemesine geçen seçilmiş yedi ülkenin düzenlemeleri ve tecrübelerini değerlendirmektir. Söz konusu ülkeler, İsveç, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada, Brezilya, İsrail ve Şili'dir. Seçilmiş bu yedi ülke, enflasyon hedeflemesine geçerken farklı yasal düzenlemeler ve uyum süreçleri geçirdikleri için, bu ülkelerin tecrübeleri uygulamadaki faklılıkların ve benzerliklerin görülmesine yardımcı olacaktır.Anahtar Sözcükler1. Enflasyon hedeflemesi2. Fiyat istikrarı3. İmkansız üçleme4. Merkez Bankası5. Para politikası
Özet (Çeviri)
Inflation targeting is a strategy of monetary policy which uses inflation forecasting instead of an intermediate goal in order to achive price stability. With the realization that high inflation harms economic growth, and that price stability is a necesssary condition for continuous growth and low unemployment, there is a growing consensus that an inflation targeting strategy is the right and most practical way of achieving those objectives. Success of the this strategy that New Zealand, hava applied since 1990, gave rice to an alternative strategy for other countries. Inflation targeting strategy have been so powerful that the Central Banks of both the industrialized and the developing economies alike have declared that maintaining price stability at the lowest possible rate of inflation is their only objective.The objective of this study is to examine arrangements and experiences in seven chosen countries that have adopted explicit inflation targets as guides for the conduct of monetary policy. The countries in question are Canada, New Zealand, Sweden, United Kingdom, Israel, Brazil and Chile. As these countries instituted their inflation targets with substantially different legislative provisions and targetting procedures, their experiences should eventually provide useful information concerning the differences and similarities of policy practices.Key Words1. Inflation targeting2. Price stability3. Impossible trinity4. Central Bank5. Monetary policy