Agglomeration, concentration, and misallocation
Toplaşma, yoğunlaşma ve kaynak dağılımında bozukluk
- Tez No: 528034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kaynak dağılımında bozukluk, sektörlerde ve ülke genelinde büyük üretkenlik ve üretim kayıplarına sebep olabilir. Toplaşmanın kaynak dağılımı etkinliği üzerindeki etkisine odaklanarak İspanya'daki kaynak dağılımındaki bozukluğu incelemek adına firma seviyesinde İspanya verisi kullandım. Yoğun bölgelerdeki nispeten yüksek üretkenliğe rağmen toplaşma ve kaynak dağılımı arasında olumsuz bir ilişki tespit ettim. Toplaşmanın kaynak dağılımı etkinliği üzerindeki olumsuz etkisini, toplaşmış bölgelerdeki daha yüksek rekabet dolayısıyla ikamenin daha yüksek fiyat elastikiyeti göstermesi ile açıkladım. Büyük şehirlerdeki yüksek elastikiyet, var olan firmaya özgü bozulmaların kaynak dağılımı etkinliği üzerindeki etkisini büyütür. Bu argümanı kaynak dağılımındaki bozukluktan kaynaklanan üretim kaybının monte carlo simulasyonunu kullanarak test ettim. Son olarak, Herfindahl-Hirschman Endeksi ile toplaşmış bölgelerde düşük yoğunlaşma ve yüksek rekabet gerçekleştiğini gösterdim.
Özet (Çeviri)
Misallocation may cause extensive productivity and output loss in sectors and countries. I use firm-level data for Spain to investigate the misallocation in Spain with a focus on the effect of agglomeration on allocative efficiency. I discover a negative relationship between agglomeration and allocative efficiency despite the higher productivity in denser areas. I explain the negative effect of agglomeration on allocative efficiency with the higher price elasticity of substitution due to higher competition in agglomerated regions. High elasticity in large cities amplifies the effect of existing idiosyncratic distortions on allocative efficiency. I test this argument using a monte carlo simulation of output loss due to misallocation. Finally, I document the low concentration and high competition in agglomerated regions with Herfindahl-Hirschman Index.