The interaction between ensemble and item representations in a temporally extended context
Özet ve nesne temillerinin genişletilmiş zaman bağlamındaki ilişkisi
  1. Tez No: 528072
  2. Yazar: UMAY ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırmalar göstermektedir ki algısal yargılar kendilerinden önce gelen denemelerdeki özet bilgilerden etkilenmektedir. Öte yandan, setlere ait nesnelerin yer bilgisi temsillerinin (görsel-uzamsal bilgi) kendinden önce gelen sahnelerden nasıl etkilendiği henüz detaylıca araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı görsel uzamsal bilginin temsilinin kendinden önce gelen sahneler boyunca biriken özet bilgiden nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Deneylerde katılımcılar bir görsel uyaran seti ile karşılaşmıştır ve kendilerinden bu uyaran setindeki bir nesnenin yeri sorulmuştur. Deneydeki setlerden bazıları aynı algısal aileye ait uzamsal konfigürasyonlardan oluşurken (prototip aileleri), diğerleri ise rastgele konumlandırılmış nesnelerden oluşmaktadır. Beklentimiz rastgele konumlandırılmış setlerde, nesne yerinin tespitinin daha hatalı olacağı yönündedir. Ayrıca, görsel uzamsal çalışma belleği kapasitesindeki farklılıkların uzamsal konfigürasyon bilgisini görsel fark deneylerinde kararları etkilediği gösterildiğinden, bu çalışmada da çalışma belleği kapasitesinin aynı aileye ait uzamsal bilginin nesne yeri tespiti için kolaylaştırıcı olabileceği düşünülmüştür. Sonuçlar göstermektedir ki nesneler prototip ailelerinin üyeleri olduklarında daha güçlü temsil edilebilmektedirler; ancak, bu etki prototip ailelerinin çeşitli algısal özelliklerine bağlıdır. Görsel uzamsal bellek kapasitesi geniş olan bireylerin hem prototip ailelerinin üyelerinin yerlerini hem de rastgele konumlandırılmış nesnelerin yerlerini daha iyi temsil ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To date, research demonstrated that visual perceptual judgments are susceptible to information which is accumulated in the recent past. However, it is not well known how localization of a particular item of a set is affected by the information coming from previous trials within an experimental session. The present research investigated how accumulated information during an experimental session impacted spatial item representations. In the present study, participants reported the location of an item in one of two types of perceptual sets. While one group of trials was of randomly generated sets, the other trials consisted of spatial configurations that belonged to perceptual families. We specifically tested whether localization in the latter group of trials would be more accurate. Also, previous research had demonstrated that individuals high in working memory were more likely to utilize spatial configuration information in visual change detection tasks. Thus, in the current set of experiments, we explored whether there were individual differences in working memory capacity impacted how efficiently viewers utilized perceptual set information in spatial localization. Results demonstrated that people were more able to accurately localize items in perceptual set trials compared to random configuration trials; however, this effect was observed only for some perceptual sets and not all suggesting that perceptual characteristics of sets may be critical. We also found that visual working memory capacity did not selectively predict localization errors in perceptual set and random configuration conditions.