Yüksek miyop hastalarda ön ve arka kamara lens implantasyonu sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of outcomes of posterior chamber and iris-claw anterior chamber phakic intraocular lens implantation for moderate to high myopia
- Tez No: 528084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YEŞİM AYDIN ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Yüksek miyopi nedeniyle iris kıskaçlı ön kamara fakik Artiflex ve arka kamara fakik ICL GİL cerrahisi yapılan hastaların ameliyat sonrası 1. yıl sonuçlarının karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEMLER Sağlık Bakanlığı Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğinde Şubat 2005 - Ekim 2009 tarihleri arasında yüksek miyopi nedeniyle ön kamara fakik Artiflex ve arka kamara ICL GİL implantasyonu yapılan 23 hastanın 44 gözü geriye dönük olarak değerlendirmeye alındı. Ameliyat öncesi ve sonrası tüm hastaların1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 1. yıl kontrollerinde düzeltilmemiş (DGK) ve düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri (DEİGK), göz içi basıncı (GİB), endotel hücre sayısı, biyomikroskopik ve detaylı fundus muayenesi yapıldı. Fotopik kontrast duyarlılık testi ise1.yıl kontrollerinde yapıldı. BULGULAR: Ameliyat sonrası 1. yıl sonuçlarında, ICL grubunda ortalama sferik değerleri - 0,41±0,89 D, ortalama sferik eşdeğerleri -0,58±0,79, ortalama logMAR DGK 0,18±0,13 ve DEİGK 0,09±0,07 idi. Artiflex grubunda ise ortalama sferik değerleri -0,47±1,09 D, ortalama sferik eşdeğerleri -1,16±1,08, ortalama logMAR DGK 0,35±0,2 ve DEİGK 0,19±0,08 idi. İki grup arasında ortalama sferik değerleri( p=0,911) ve ortalama sferik eşdeğerleri (p=0,09) bakımından istatiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmezken, ICL grubunda ortalama DGK (p=0,002) ve DEİGK (p=0,0001), Artiflex grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Artiflex grubunda ortalama santral korneal endotel sayıları (p=0,006) ICL grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunurken; GİB'ları (p=0,018) yüksek bulunmuştur. Her iki grupta da tüm uzaysal frekanslarda fotopik kontrast duyarlılık değerleri ameliyat öncesi değerlere göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunurken; iki grup arasında farklılık bulunmamıştır. Ameliyat sırasında ya da sonrasında hiçbir gözde görmeyi etkileyen bir komplikasyon görülmemiştir. SONUÇ: Yüksek miyopisi olan hastalarımıza uyguladığımız iris kıskaçlı ön kamara fakik Artiflex ve arka kamara fakik ICL GİL ile oldukça tatminkar sonuçlar aldık. Fakik GİL cerrahisi; akomodasyonun korunması, maliyeti yüksek cerrahi donanım gerektirmemesi, hızlı, değişiklik göstermeyen ve tahmin edilebilir refraksiyon değerlerinin sağlanabiliyor olması, kornea yapısını koruma avantajına sahip olması ve geri dönüşümü olan bir yöntem olması gibi özellikler nedeniyle önemli üstünlükler taşımaktadır. Ancak potansiyel komplikasyonlar düşünüldüğünde gerek ameliyat öncesi hasta seçiminde gerekse ameliyat sonrası kontrollerde hastalar titizlikle muayene edilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare postoperative-1 year results of Posterior Chamber Phakic Intraocular Lens (ICL) and Iris-Claw Anterior Chamber Phakic Intraocular Lens (Artiflex) implantation for moderate to high myopia. Methods: Forty-four eyes of 23 patients who underwent anterior chamber phakic Artiflex and posterior chamber ICL IOL implantation for high myopia at the Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Eye Clinic were evaluated retrospectively. Preoperative and postoperative 1 day, 1 week, 1, 6 and 12 months, logarithm of the minimum angle of resolution (log MAR) uncorrected visual acuity (UCVA), log MAR best spectacle-corrected visual acuity (BSCVA), manifest refraction, intraocular pressure (IOP) and endothelial cell density (ECD) were evaluated. Contrast sensitivity (CS) was also evaluated preoperative and postoperative 1-year. Results: The mean spherical refraction was -0,41±0,89 D, the mean spherical equivalent was -0,58±0,79, the mean log MAR UCVA was 0,18±0,13 and the mean log MAR BSCVA was 0,09±0,07 in ICL group at 1 year postoperatively. The mean spherical refraction was -0,47±1,09 D, the mean spherical equivalent was -1,16±1,08, the mean log MAR UCVA was 0,35±0,2 and the mean log MAR BSCVA was 0,19±0,08 in Artiflex group at 1 year postoperatively. There was no statistically significant difference in the mean spherical refraction (p=0,911) and mean spherical equivalent (p=0,09) between groups. One year postoperatively, the mean log MAR UCVA and BSCVA were significantly better in the ICL group than the Artiflex group (p=0.002; 0.0001). The mean IOP was significantly less in the ICL group than the Artiflex group (p=0.018). The mean ECD was significantly less in the Artiflex group than the ICL group (p=0.006). The mean photopic CS increased considerably at all spatial frequencies compared with preoperative levels in the ICL and Artiflex groups (p=0.0001). There was no significant difference in the mean CS between the ICL and Artiflex groups preoperative and one- year after surgery at all spatial frequencies. No vision-threatening complications occurred during the observation period. Conclusion: After 1-year follow-up, the phakic IOLs performed well in correcting moderate to high myopia. Preoperatively and 1-year postoperatively, there was no significant difference in the mean photopic CS between the ICL and Artiflex group at all spatial frequencies. No vision-threatening complications occurred during the observation period. Phakic IOL surgery; It has important advantages because of its features such as protection of accommodation, requiring no costly surgical equipment, providing fast, unchanged and predictable refraction values, having the advantage of preserving cornea structure and being a method of recycling. However, when considering potential complications, patients should be examined carefully both preoperatively and in postoperative controls.