Yüksek miyop-astigmat hastalarda arka kamara fakik torik lens implantasyonu sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 624206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AĞCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ Arka Kamara Fakik Torik Göz İçi Lens (AKFTGİL) İmplantasyonu yapılmış miyop astigmat hastalarının demografik verilerini, ameliyat öncesi ve sonrası görme keskinliği düzeylerini, refraktif değişiklikleri, korneal topografi ve kornea endotelindeki değişiklikleri, lensin rotasyonunu ve komplikasyonları değerlendirerek cerrahinin etkinliğini, güvenliğini ve uygulanabilirliğini göstermek. GEREÇ VE YÖNTEM Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ön Segment-Refraksiyon Kliniğinde 15 Mart 2018 – 15 Ocak 2019 tarihleri arasında miyopi için cerrahi uygulanan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bunlardan arka kamara fakik torik göz içi lens implantasyonu uygulanmış, en az 12.ay kontrol muayenelerine gelmiş olan, ön kamara derinliği 2.8 mm'den fazla, iris ve pupil yapısı doğal, ameliyat öncesi korneal endotelyal hücre sayısı 2000/mm2 ve üzeri olan, 18 yaş üstü 29 hastanın (55 göz) dosyaları çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosyalarından var olan preoperetif ve postoperatif 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 1.yıl tam oftalmolojik muayene sonucunda elde edilen; Snellen eşeli ile değerlendirilen uzak düzeltilmemiş görme keskinliği (GK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), ön segment muayene bulguları, Goldmann aplanasyon tonometresi ile ölçülmüş her iki göz içi basıncı değerleri, manifest refraksiyon değerleri, korneal topografi cihazı(Sirius, Schwind Eye-Tech-Solutions) ile ölçülmüş korneal keratometri, ön kamara derinliği değerleri, speküler mikroskopi (Topcon) cihazı ile ölçülmüş korneal endotel sayısı değerleri, ön segment optik kohorens tomografisi (Visante OCT, Carl Zeiss Meditec Inc.) ile ölçülmüş açı değerleri, ön segment fotoğraf ile ölçülen rotasyon değerleri ve peroperatif-postoperatif komplikasyonlar kaydedildi, verilerdeki değişimin anlamlılığı sınandı ve çıkan sonuçlar değerlendirildi. BULGULAR 29 hastanın 55 gözünün dahil edildiği çalışmada yaş ortalaması 31,58 ± 8,11 yıl idi. Çalışmaya katılan hastaların 10'u erkek (%35,5), 19'u kadındı (%65,5). Hastaların ameliyat öncesi manifest sferik eşdeğerleri(SE) ortalaması -10,46±2,75 D iken, ameliyat sonrası 1.yıl -0,40±0,56 D olarak bulundu. Hastaların ameliyat öncesi düzeltilmemiş görme keskinliği(GK) ortalaması 1,94±0,18 logMAR, ameliyat sonrası 1.yıl 0,18±0,13 logMAR olup; GK'lerinde anlamlı derecede artış saptandı. Hastaların ameliyat öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK) ortalaması 0,24±0,15 logMAR, ameliyat sonrası 1.yıl 0,12±0,12 logMAR olup; EİDGK'lerinde anlamlı derecede artış saptandı. SONUÇ Yüksek miyop-astigmat kusurunun düzeltilmesinde arka kamara fakik torik göz içi lens implantasyonu oldukça etkili, güvenli, sonuçları tahmin edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE To demonstrate the effectiveness, safety and applicability of surgery by evaluating the demographic data, pre-and post-operative visual acuity levels, refractive changes, corneal topography and changes in the corneal endothelium, rotation and complications of the lens. MATERIALS AND METHODS The files of patients who underwent posterior chamber phakic toric intraocular lens (pIOL) implantation for myopic astigmatism between 15 March 2018 - 15 January 2019 at the Health Sciences University Istanbul Beyoğlu Eye Training and Research Hospital Anterior Segment-Refraction Clinic were reviewed retrospectively. Inclusion criteria were as follows:minimum age of 18 years, follow-up of 12 months, anterior chamber depth >2.8 mm, natural iris and pupil structure, preoperative corneal endothelial cell number >2000/mm2. The preoperative and postoperative evaluation included uncorrected and corrected distant visual acuity, anterior and posterior segment examination, manifest spherical equivalent, intraocular pressure measured with Goldmann applanation tonometer, corneal topography (Sirius, Schwind Eye -Tech-Solutions), anterior chamber depth, specular microscopy (Topcon), anterior segment optical cohorens tomography (Visante OCT, Carl Zeiss Meditec Inc.). Additionally, anterior segment photography was obtained postoperatively to determine pIOL rotation. Patients were seen on the first day, 1st week, 1st month, 3rd month, 6th month and 1st year after the surgery. RESULTS The study included 55 eyes of 29 patients. The mean age was 31.58 ± 8.11 years. Ten of the patients were male (35.5%) and 19 were female (65.5%). The mean manifest spherical equivalents improved from -10.46 ± 2.75 D preoperatively to -0.40 ± 0.56D at the first year after surgert. The uncorrected visual acuity improved from 1.94 ± 0.18 logMAR preoperatively to 0.18 ± 0.13 logMAR at the first year after surgery. The mean corrected visual acuity improved from 0.24 ± 0.15 logMAR preoperatively to 0.12 ± 0.12 logMAR at the first year after surgery. CONCLUSİON Posterior chamber phakic toric intraocular lens implantation has been found to be effective, safe and predictable in the treatment of high myopic astigmatism.