The effects of goal attainment on autobiographical memory
Hedeflere ulaşmanın otobiyografik hafızaya etkisi
- Tez No: 528092
- Danışmanlar: PROF. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, hedeflere ulaşmanın ve anıların hedefle olumlu veya olumsuz ilişkisinin, otobiyografik anıların özellikleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Üniversite öğrencileri ve genç yetişkinlerden hedefleriyle ilişkili dört otobiyografik anılarını hatırlamaları istendi: a) ulaşılmış hedefleri ile olumlu ilişkisi olan bir anı, b) ulaşılmış hedefleri ile olumsuz ilişkisi olan bir anı, c) ulaşılmamış hedefleri ile olumlu ilişkisi olan bir anı ve d) ulaşılmamış hedefleri ile olumsuz ilişkisi olan bir anı. Anıların ardından her katılımcı her bir anı için Otobiyografik Bellek Anketini ve Olayın Merkeziliği Anketini doldurdu. Sonuçlar anıların karakteristikleri genelinde oldukça tutarlı bir etkileşim ortaya koydu ki bu da ulaşılmış hedeflerle olumlu ilişkisi olan anıların diğer anılara nazaran daha iyi ve daha güçlü fenomenolojik özelliklerle hatırlandığını göstermektedir. Daha spesifik olarak, ulaşılmış hedeflerle ilgili otobiyografik anılar, ulaşılmamış hedeflerle ilgili olanlara nazaran, daha detaylı, daha güçlü fenomenolojik özelliklerle ve benlikle daha merkezi olarak hatırlanmaktadır. Benzer şekilde, hedeflerle olumlu ilişkisi olan otobiyografik anılar, hedeflerle olumsuz ilişkisi olanlara nazaran, daha detaylı, daha güçlü fenomenolojik özelliklerle ve benlikle daha merkezi olarak hatırlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to explore the effect of goal attainment and valence on characteristics of autobiographical memories. University students and young adults recalled four autobiographical memories related to their goals: a) a memory positively related to an achieved goal, b) a memory negatively related to the achieved goal, c) a memory positively related to an unachieved goal, and finally d) a memory negatively related to the unachieved goal. They, then, filled out the Autobiographical Memory Questionnaire and the Centrality of Event Scale for each memory. Results showed an effect of goal attainment and valence for most of the memory characteristics. More importantly, there was a consistent interaction indicating that memories positively related to attained goals were recalled better with stronger phenomenological properties compared to other memories. More specifically, ABMs regarding achieved goals were remembered in more detail, with stronger phenomenology and more central to self than the ones related to unachieved goals.