The effects of teacher autonomy perceptions of English as a foreign language teachers on their burnout levels: Van case
İngilizce öğretmenlerinin özerklik algılarının tükenmişlik seviyelerine etkileri: Van örneği
- Tez No: 528111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı Van İli ortaokullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğretmen özerkliği algıları ile tükenmişlik seviyeleri (Duygusal Tükenme, Duyarsızlaşma, Kişisel Başarı) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Belirtilen ilişkiyi incelemek için Öğretmen Özerklik Ölçeği (Pearson & Hall, 1993) ve Maslach Tükenmişlik Envanteri-Eğitimci Anketi (Maslach, 1986) kullanılmıştır. Ayrıca, açıklayıcı faktörler olup olmadığını belirlemek için cinsiyet, yaş, medeni hal, akademik seviye, mesleki deneyim süresi ve sınıf büyüklüğü gibi demografik değişkenler araştırılmıştır. Çalışmaya Van İli merkez ilçelerinden 39 ortaokul katılmıştır. Bu çalışma, nicel ve korelasyonel bir araştırmadır. 100 İngilizce öğretmeninin anketleri ile gerekli veriler toplanmış ve aralarındaki ilişki analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları öğretmenlerin özerklik algıları ve tükenmişlik seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Maslach Tükenmişlik Envanterinin üç alt ölçeği ayrı ayrı Öğretmen Özerklik Ölçeği ile analiz edildiğinde, bulgular öğretmen özerkliği ile Duygusal Tükenme arasında düşük bir negatif korelasyon, benzer şekilde öğretmen özerkliği ve Duyarsızlaşma arasında hafif bir negatif korelasyon olduğunu göstermiştir. Öğretmen özerkliği ile Kişisel Başarı arasındaki korelasyonun ise pozitif yönde ve anlamlı olduğu ortaya konmuştur. Araştırmanın sonuçları, İngilizce öğretmenlerinin özerklik algıları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi doğrulamıştır. Bununla birlikte İngilizce öğretmenlerinin orta düzeyde öğretmen özerkliği algısına sahip olduklarını; tükenmişlik seviyelerinin ise tükenmişliğin alt boyutlarına göre farklılıklar gösterdiğini belirlemiştir. Öğretmenlerin tükenmişliğin alt boyutlardan elde ettikleri ortalamalara bakıldığında, orta düzeyde duygusal tükenme, düşük düzeyde duyarsızlaşma ve hemen hemen yüksek düzeyde kişisel başarı seviyesinde oldukları sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğretmen özerkliği ve öğretmen tükenmişliği demografik değişkenler açısından araştırılmış ancak demografik değişkenler ile öğretmen özerkliği ve öğretmen tükenmişliği arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between teacher autonomy and teacher burnout among English Foreign Language Teachers in middle schools of Van using a Teacher Autonomy Scale (Pearson & Hall, 1993) and the Maslach Burnout Inventory-Educators Survey (Maslach, 1986). In addition, demographic variables, including gender, age, marital status, academic level, years of teaching experience, and classroom size were investigated to determine if they were explanatory factors. The participants from different 39 middle schools in central districts of Van participated in the study. This study followed correlational research design. The required data were collected through the surveys from 100 English teachers and the relationship between the surveys was analyzed. The study results revealed statistically significant differences in teachers' autonomy perception and their overall burnout scores. When the three subscales of MBI-ES were analyzed separately with TAS, the findings showed that a low negative correlation existed between teacher autonomy and EE (Emotional Exhaustion), similarly, there was a slight negative correlation between teacher autonomy and DP (Depersonalization) whereas the correlation between teacher autonomy and PA (Personal Accomplishment) was positive and significant. The results from the study confirmed that there is a relationship between English Foreign Language Teachers' autonomy perceptions and burnout levels. The teachers have moderate level of teacher autonomy perception however; their burnout levels vary among the dimension of MBI-ES. They have moderate level of Emotional Exhaustion and low level of Depersonalization whereas almost high level of Personal Accomplishment. Furthermore, teacher autonomy and teacher burnout were explored in terms of demographic variables yet there were no significant relationships between demographic variables and both teacher autonomy and teacher burnout.