Üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıkları ile dini yönelimleri ve öz-şefkatleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relations between religious orientation and self-compassion of psychological hardiness, university students
  1. Tez No: 528113
  2. Yazar: OSMAN YAĞBASANLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıkları ile dini yönelimleri ve öz-şefkatleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu; 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Ankara ilinde bulunan Gazi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 538 kadın ve 154 erkek olmak üzere 692 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan psikolojik dayanıklılığı ölçmek için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan dini yönelim ve öz şefkati ölçmek için“Yeniden Yapılandırılmış Dini Yönelim Ölçeği”ve“Öz-Şefkat Ölçeği”kullanılmıştır. Cinsiyet ve diğer demografik değişkenlerin belirlenmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri, dini yönelimleri ve öz-şefkatleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin cinsiyete, sınıf düzeyine ve travmatik yaşantı durumuna göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin psikolojik sertlik düzeylerinin bölümlere göre değişip değişmediğini test etmek için One-Way ANOVA uygulanmıştır. Araştırmada dini yönelimlerin ve öz-şefkatin psikolojik dayanıklılık ile pozitif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğu saptanmıştır. Dini yönelim değerleri yüksek olan öğrencilerin psikolojik dayanıklılığının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bireylerin öz-şefkat düzeyleri yükseldikçe psikolojik dayanıklılık düzeylerinin de yükseldiği bulunmuştur. Araştırma grubunu oluşturan öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinde cinsiyetine göre farklılaşma bulunmamıştır. Sınıf düzeyine ve travmatik yaşantı durumuna göre anlamlı bir farklılaşma oluşmamıştır. Ancak araştırma grubunda psikolojik dayanıklılık düzeylerinin anabilim dallarına göre farklılık gösterdiğine ulaşılmıştır. Bulgular, ilgili araştırmalar ile tartışılmış ve sonuçlara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study designed to examine the relationship between their religious orientation and self-compassion with psychological hardiness of university students. The research group consists of 692 students, 538 women and 154 men, who were educated in Gazi Education Faculty in Ankara province during 2017-2018 academic year. The Psychological Hardness Scale was used to measure the psychological hardiness which is the dependent variable of the research. The“Restructured Religious Orientation Scale”and the“Self-Compassion Scale”were used to measure religious orientation and self-esteem, which are independent variables of the research. The“Personal Information Form”developed by the researcher was used to determine gender and other demographic variables. In the analysis of the datas obtained in the research, Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient was used to determine the relationship between students' psychological hardiness levels, religious orientations and self-compassion. Independent samples t test was used to determine whether psychological hardiness levels of students differed according to gender, class level and traumatic experience status. In addition, One-Way ANOVA was applied to test whether the psychological hardiness level of the students changed according to the departments. It was found that religious orientations and self-compassion have a significant positive correlation with psychological hardiness in the study. The students with high levels of religious orientation were found to have a high psychological hardiness. Also, it has been found that as the self-compassion level of the individuals increases, the psychological hardiness levels also increase. There was no difference according to gender in psychological hardiness level of the students constituting the research group. There was no significant difference according to class level and traumatic experience status. However, it has been found that psychological hardiness levels in the research group differ according to the departments. Findings were discussed with related researches and suggestions about the results were presented.