A neuroeconomic analysis of intertemporal decision-making: EEG source localization
Zaman kavramı içeren ekonomik karar alma süreçlerinin EEG kaynak belirlemesi metodu kullanılarak nöroekonomik açıdan incelenmesi
- Tez No: 528114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
EEG makinesi kullanarak 10 öğrencinin beyinlerindeki elektriksel aktivasyonu onlar 40 ayrı az/yakın ve çok/uzak iki para miktarı arasında seçimler yaparken gözlemleyip kaydettik. Bu EEG datasını inceleyerek kullanılabilir hale getirdik. Elde ettiğimiz bu beyinsel bilgileri veya deneyde elde ettiğimiz davranışsal bilgileri kullanarak Logit regresyon modelleri yardımıyla kişilerin seçimlerini açıklamaya çalıştık. Deneysel analizlerimizde; beklediğimiz ve günümüz ekonomi modelleri ile uygun sonuçlar elde ettik. Eğer yakın (uzak) zaman seçeneğindeki paranın miktarı artarsa, kişilerin yakın (uzak) olanı seçmeye meyilleri daha artmaktadır. Ayrıca, eğer yakın zaman seçeneğindeki paranın bugün ödenmesi öngörülüyorsa, kişiler yakın olan seçeneği seçmeye daha meyilli olmaktadırlar. Beyinsel analizlerimizde; McClure et al. (2004) fMRI deneyinde bulduğu gibi karar alma mekanizmasında ikili bir sistemin olduğunu bulduk. Ayrıca, McClure et al. (2004) tarafından tespit edilen beyin bölgelerinden başka superior temporal gyrus, supramarginal gyrus, anterior prefrontal cortex, orbitofrontal cortex, fusiform gyrus, angular gyrus, ve middle temporal gyrus gibi bölgelerdeki elektriksel aktivasyonun artmasının ya da azalmasının da kişilerin karar alma sürecinde kararlarına etki ettiğini bulduk.
Özet (Çeviri)
Using EEG, we studied the neural correlates of intertemporal decision making when subjects made binary choices between smaller/earlier and larger/later money amounts for 40 trials. We analyzed EEG data by using preprocessing and source localization. Then, we used multiple logit models with neural data or behavioral data to explain participants' responses. In behavioral analysis, we got expected results which is consistent with economic literature and previous studies. When early (late) reward increases, people are more likely to choose early (late) reward. Also, we found that when if early option is today, people are more likely to choose early option. In neural analysis, we observed that there exist two separate systems like McClure et al. (2004) fMRI study. In addition to some regions (lateral prefrontal cortex, posterior parietal cortex, primary visual and motor cortices) which McClure et al. (2004) identified in their study, we found that activations (or deactivations) of superior temporal gyrus, supramarginal gyrus, anterior prefrontal cortex, orbitofrontal cortex, fusiform gyrus, angular gyrus, and middle temporal gyrus are significantly correlated with the responses for at least one epoch of the pre-decision period.