The politics of sport: A conceptual analysis
Sporun siyaseti: Bir kavramsal analiz
  1. Tez No: 436993
  2. Yazar: ŞELALE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma spor ve siyasetin birbiri ile örtüşen doğasını göstermeyi amaçlar. Tezin savı, sporun, kendi içinde ve kendi doğası gereği, siyasi bir olgu olduğu düşüncesidir. En üstün etik değerlerin ifade edilebildiği kültürel bir belirleyici ve sosyal paylaşım alanı olan spor aktivitesi, bir toplumun her zaman güç ve övgüye erişimi için, içinde yer almak istediği bir yarışma ve uzlaşma temellidir. Bu sebeptendir ki, spor, insan uygarlığının başlangıcından itibaren sürekli olarak siyasi varlıkların avantaj elde ettiği bir platform olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, spor aktivitesinin güç otoriteleri tarafından her an siyasi bir araca dönüşebilme potansiyeli olduğunu yadsımak değil, spor aktivitesini bu yönde araçsallaştırabilen düşünce ve eylemin dayandığı noktanın, sporun, teoride, doğası gereği ve yapısal olarak siyaset ile iç içe geçtiği karakterine dikkat çekmektir. Bu amacı gerçekleştirmek adına, günümüz spor tarihçileri tarafından benzer bir şekilde geliştirilmiş olan; spor, özellikle modern spor türleri, güç otoriteleri tarafından uluslararası alanda kendi amaçlarına hizmet edecek şekilde siyasi bir araç olarak kullanılmaktadır ve onun bu araçsallığı spor aktivitesini siyasi bir olguya dönüştürür, önermesine karşı bir önerme geliştirdim. Buna karşın, sporun, güç otoriteleri tarafından kullanılabilme kapasitesi ve uygunluğunun esasen kendi siyasi doğasından kaynaklandığını kanıtlamak adına; ilk olarak Plato ve Aristoteles tarafından öne sürülen ve sporun siyasi doğasının, karakter inşası temelli erdem etiği teorisi ile bağlantılı olduğunu gösteren, sporun karakter odaklı kavram algısı üzerinde durdum. İkinci olarak, sporun siyasi doğasının kural odaklı kavram algısına bağlı olduğunu açıklamak için, siyasi aktivitenin rekabetçi ve uzlaşmacı yapısının bir sonucu olan ve ilk olarak Hobbes tarafından öne sürülen toplum sözleşmesi teorisini temel aldım. Son olarak, araçlar ve amaçlar kategorisi tarafından yönetilen sporun siyasi doğasını, insanlığın en temel dürtümüz olan“güç”isteğini ortaya çıkaran ve elde edilen sonucun değeri ile ölçülen ahlaki doğruluğa hizmet eden – yani adil oyun ile ulaşılan galibiyeti amaçlayan –, sonuççuluk odaklı kavram algısı ile ilişkilendirdim.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to search for a ground for the overlapping nature of sport and politics. The argument of the thesis is that sport is, by itself and by very nature, political. As a cultural arbiter and a shared social space, a sporting activity, through which the highest ethical ideals are expressed, is always associated with competition and cooperation for access to power and glory of the community. That is why, sport has continually been used as a platform by which political beings have taken a great advantage of, since the beginning of human civilizations. Accordingly, the main purpose is not to deny the fact that a sporting activity has been serving as an important instrument to the interests of powerful authorities, but rather it is to address the idea behind why a sporting activity has become a significant political tool solely depend upon a structurally intertwined nature of a sporting activity and politics. In order to accomplish my goal, I have challenged the proposition similarly developed by contemporary commentators on sport and politics that; sport, especially modern sport, has been so political, serving to the interests of powerful authorities especially in international area, and that is what makes a sporting activity turning into a political thing. By contrast, to show that it is indeed the political nature of sport – the sole criterion for its appropriation and capability to be used by powerful authorities – I have firstly addressed my goal to Plato and Aristotle‟s virtue-based conception of ethics through which the politics of sport is linked to the character building nature of politics; secondly, to Hobbes‟ contractual theory through which the politics of sport is committed to the rule-based conception of politics because of the competitive and cooperative nature of man‟s political activity, and finally to the end-oriented conception of consequentialism by which the political nature of sport, that is governed by the category of means and ends, is observed as a mean to expose the basic character of our drives; namely the power, and serving to the moral rightness that depends only on the value of its consequences which is victory, gained not just through final score but also through fair play.