An examination of the proof and argumentation skills of eighth-grade students
Sekizinci sınıf öğrencilerin ispat ve argümantasyon becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 528226
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERKTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, sekizinci sınıf öğrencilerinin ispat ve argümantasyon becerileri ve bu becerilerin arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Betimsel, istatistiksel ve nitel analizleri barındıran bir karma yöntem araştırması olan bu çalışma iki yüz kırk iki sekizinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin cebir alıştırmalarında çoğunlukla deneysel ispatlar oluşturup, bu ispatı en ikna edici olarak değerlendirdiklerini göstermektedir. Geometri alıştırmalarında ise öğrencilerin çoğunluğu herhangi bir ispat üretemeyip, analitik ispat türünü daha çok ikna edici olarak bulmuşlardır. Argümantasyon çalışmasının bulgularına göre en çok oluşturulan argümantasyon seviyesinde öğrenciler bir iddia ve gerekçelendirme sunmuşlardır. İstatistiksel analizler ispat ve argümantasyon becerileri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu, ispat değerlendirme performansının ispat oluşturma performansından daha iyi olduğunu ve öğrencilerin performanslarında cinsiyet farklılıkları oluşmadığını göstermiştir. Nitel bulgular ispat yapma becerilerinin öğrencilerin içerik bilgilerinden etkilendiğini, ikna edici ispatlar için gösterdikleri gerekçelendirmelerinin ispat değerlendirme şemalarıyla uyum gösterdiğini ve argümantasyon becerilerinin öğrencilerin içerik bilgilerinden, kavram yanılgılarından ve delilleri kullanma biçimlerinden etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın bulgularının ispat ve argümantasyon becerilerinin detaylarına ve arasındaki ilişkiye dair bilgi vermesi açısından katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined eighth-grade students' proof and argumentation skills and their relationships. The study was a mixed-method study with descriptive, statistical and qualitative analyses. It was conducted with two hundred and forty-two students in eighth- grade. According to the findings, students mostly constructed and appreciated empirical proofs in the algebra tasks. They could not produce any type of proof but preferred analytical proof response in the geometry task. Findings from the argumentation tasks revealed that students mostly produced level 2 arguments, which contained a claim and evidence. Statistical analyses showed that there exists a significant relationship between proof and argumentation skills. Students performed better in proof evaluation part than in poof construction part. There were no gender differences in students' mathematics achievement, proof and argumentation skills. Qualitative findings showed that students' performances in proof construction tasks were affected by their content knowledge. It was found that students' reasoning for the most convincing proof varied and was compatible with their proof schemes when evaluating proofs. It was found that students' content knowledge, misconceptions and the way they used evidences shaped their argumentation levels. Findings of this study are important contributions in presenting evidences for the relationship between proof and argumentation skills and in revealing specified information about students' proof and argumentation performances.