E-argümantasyon yazılımını kullanan bir fen bilimleri öğretmeninin argümantasyon pedagojisinin inanç sistemi bağlamında incelenmesi
An examination of a science teacher's argumentation pedagogy using eargumentation software within the context of belief system
  1. Tez No: 993329
  2. Yazar: MUHSİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP BAHÇİVAN, DOÇ. DR. MEHMET DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri derslerinde argümantasyon becerilerinin geliştirilmesine yönelik tasarlanan E-Argümantasyon yazılımının bir öğretmenin argümantasyon pedagojisine etkilerini incelemektir. Günümüzde fen eğitimi programları, öğrencilerin kanıta dayalı açıklamalar geliştirmelerini, bu açıklamaları sorgulamalarını ve mantıksal temellere dayalı argümanlar oluşturmalarını öngörmektedir. Ancak öğretmenler ve öğrenciler sınıf içi uygulamalarda bu süreçleri yürütmekte çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bu bağlamda geliştirilen E-Argümantasyon yazılımı, analitik model (Toulmin Modeli), argümantasyon tabanlı bilim öğrenme (ATBÖ) ve sosyobilimsel konularda argümantasyon yaklaşımlarını bir araya getiren yenilikçi bir araç olarak tasarlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde öğretmenin yazılımsız yürüttüğü dersler ile E-Argümantasyon yazılımı kullanılan dersler karşılaştırılmış; gözlem, görüşme ve doküman analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Veriler, Teknolojik Pedagojik Alan İnançları (TPAİ) modeli çerçevesinde öğretmenin teknolojik, pedagojik ve epistemolojik inançlarının değişim dinamikleri dikkate alınarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, E-Argümantasyon yazılımının öğretmenin pedagojik yaklaşımlarında önemli dönüşümlere yol açtığını, monolojik söylemden diyalojik söyleme geçişi desteklediğini ve öğrencilerin tartışmalara daha etkin katılımını sağladığını göstermektedir. Ayrıca öğretmenin teknolojiye yönelik inançlarında olumlu değişim gözlemlenmiştir. Bu çalışma, fen eğitiminde dijital argümantasyon araçlarının öğretmen pedagojisini dönüştürme potansiyeline ışık tutmaktadır. Elde edilen sonuçların, argümantasyon pedagojisi odaklı öğretim tasarımlarına katkı sunması ve ileride geliştirilecek dijital öğrenme ortamlarına rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of an e-argumentation software designed to develop argumentation skills in science lessons on a teacher's argumentation pedagogy. Today's science education programs expect students to develop evidence-based explanations, question these explanations, and construct arguments based on logical foundations. However, teachers and students experience various difficulties in implementing these processes in classroom applications. In this context, the e-argumentation software developed is designed as an innovative tool that combines the analytical model (Toulmin Model), science writing heuristic, and argumentation approaches in socioscientific issues. The study was conducted using the case study method from qualitative research designs. During the data collection process, lessons conducted by the teacher without the software were compared with lessons using the e-argumentation software; observation, interview, and document analysis techniques were utilized. The data were analyzed within the framework of the Technological Pedagogical Content Beliefs model, taking into account the dynamics of change in the teacher's technological, pedagogical, and epistemological beliefs. The research findings show that e-argumentation software leads to significant transformations in the teacher's pedagogical approaches, supports the transition from monological discourse to dialogical discourse, and enables students to participate more effectively in discussions. Furthermore, positive changes in teachers' beliefs about technology were observed. This study sheds light on the potential of digital argumentation tools to transform teacher pedagogy in science education. The findings are expected to contribute to argumentation pedagogy-focused instructional designs and guide the development of future digital learning environments.