John Keats poetic development as reflected in the odes
John Keats'ın 1819 Ode'larında görülen edebi gelişimi
- Tez No: 52836
- Danışmanlar: PROF.DR. CHRİSTİNE KURUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
11 ÖZET John Keats' in sanatsal yaşamı çok kısa olmasına rağmen, sanatsal gelişiminin olağanüstü hızlı olduğu görülmektedir. Sanatında mükemmele ulaşmak amacı ile kendisini büyük bir gayretle sanatına adayan şair, duygusallıktan gerçekleri gören bir şair olmaya doğru ilerlemiştir. Bu bakımdan, şairin 1819 yılında yazmış olduğu ode'larınm1 yakından incelenmesi sanatsal gelişiminin anlaşılmasında önemli bir katkı oluşturacaktır. Tezin giriş bölümünde, Romantik dönemin genel felsefi ve edebi ortamına değinilmiştir. Ayrıca şairin hayatı, sanatsal gelişimi ile birlikte verilmektedir. Şairin eserlerinin içeriği ile kendi ruh durumu arasındaki ilişki vurgulanmıştır. Tezin birinci bölümü şairin bahar 1819 yılında yazmış olduğu ode'larma dayanmaktadır. Bunlar sırası ile“Ode to Psyche”,“Ode to a Nightingale”,“Ode on a Grecian Urn”ve“Ode on Melancholy”adlı ode'larıdır. Bu 1İngiliz şiirinde kullanılan“ode”biçiminin Türk şiirindeki en yakın karşılığı“gazel”dir. Ancak gazel biçiminin, özellikle divan edebiyatında önemli bir yeri olması ve bazı yazı, dil ve içerik farkları içermesi nedeniyle, Türkçe özette“Ode”kelimesi kullanılmıştır.Ill bölümde, her“ode”şairin belirli dönemlerdeki ruh durumu ve şiirsel gelişmesi ile ilişkili olarak incelenmektedir. Tezin ikinci bölümünde“To Autumn”şiirinin önemi vurgulanmakla birlikte şairin gerçek edebi kimliğini bulduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise, sözkonusu olan beş ode 'un Keats' in sanatsal yaşamındaki gelişimini ve onun yaratıcı zihninin işleyişini, hayal gücünün zenginliğini yansıttığı kanısna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Despite John Keats' very brief poetical career, which runs in parallel with his actual life, the extent of his artistic development is remarkable. Devoting himself to the perfection of his art with feverish intensity, he ensured his artistic progress, developing from a poet of sensuous dreams relying upon the imagination to one intent on facing reality. A close analysis of the odes of 1819 provide a valuable contribution to the understanding of John Keats' development. In the introductory part, the general literary and philosophical background of the Age of Romanticism is described concisely. Further, John Keats' life is briefly presented by way of background to his literary development, while the relation between the mood of his works and his own mood is emphasized. In Chapter One, Keats'“Ode to Psyche”;“Ode to a Nightingale”“Ode on a Grecian Urn”, and“Ode on Melancholy”, all of which were written in the spring of 1819, are studied in relation to his state of mind atthat particular stage and in relation to his poetic development which leads finally to the ode“To Autumn”. In Chapter Two an in-depth study is made of the significance of the ode“To Autumn”, where Keats finds his true voice both as a human being and as a poet. The study concludes that these five odes throw much light upon the stages of Keats' artistic development and demonstrates the workings of his creative mind and the power of his imagination.