A simulation study on economic feasibility of converting Turkish coal to liquid fuels
Türk kömürünün sıvı yakıtlara dönüştürülen ekonomik fizibilitesi üzerine bir simülasyon çalışması
- Tez No: 528364
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez kapsamında Türkiye'de üretilen kömürün benzin ve motorine dönüştürülmesi konusu teknik olarak ASPEN PLUS bilgisayar programı ile incelenmiş ve bilinen mevcutdönüş sistemi güneş enerjisi takviyeli olarak ayrıca çalışılmıştır. Avustralya'da mevcut çalışmadan daha önce yapılan bilgiler kullanılmış olup günlük kapasite 1500 varil olarak seçilmiştir. Özellikle Çatalağzı bölgesinde üretilen yüksek karbonlu kömür üzerine yoğunlaştırılmış ve bu bölgenin kömür analizeleri kullanılmıştır. Çalışılan sistemde günlük 1440 varil kapasiteye yıllık 82 milyon dolar maliyetle veya güneş enerjisi destekli sistem kullanarak günlük 1502 varil kapasiteyle yıllık 80 milyon dolar ile üretim yapılabilecektir. Güneş enerjisi sistemi yakıt masrafından 22% tasarruf sağlayabilmektedir ve ayrıca toplam kazançta 48% arasında artış sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to simulate the conversion of gasoline and diesel from Turkish coal using the ASPEN PLUS computer software and a comparison between converting Turkish coal to liquid fuel using the typical method and using the solar power had been done. The plant data is imported from a study done in Australia on a solar hybridized coal to liquid plant that has a production capacity of 1500 bbl/day. This thesis focuses on one of the richest in carbon coal in Turkey (Çatalağzı)through two different cases. The first case has processed the coal in a typical coal to liquid plant and the second case has the solar combined system as an improvement to the plant. This thesis used Çatalağzı coal proximate and ultimate analysis as an input data for both cases. The proposed coal to liquid plant has produced 1440 bbl/day of Fischer-Tropsch liquids with annual cost of $82 million while solar coal to liquid plant has produced 1502 bbl/day of FT liquids was annual cost of $80 million. The solar coal to liquid plant provided a reduction by 22% of coal feed rate. By comparing output data for both of the cases a 48% increase in total gain can be achieved by applying solar hybridized coal to liquid plant