Student teachers' beliefs and critical thinking capabilities: Lessons for second language teacher education
İngilizce öğretmen adaylarının inançları ve eleştirel düşünme becerileri: Yabancı dil öğretmeni yetiştirmeye katkıları
- Tez No: 528432
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının yabancı dil öğrenme inançları ve eleştirel düşünme becerilerini incleyerek öğretmen bilişini daha yakından araştırmayı amaçlamaktadır. Karma yöntemle tasarlanan bu çalışma, bahsi geçen inançlarla eleştirel düşünme becerileri arasındaki bir korelasyon olup olmadığı sorusuna cevap aramanın yanısıra, öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri kavramına ve bu kavramın İngilizce öğretimindeki uygulamalarına ait algılarını belirleme amacını da benimsemiştir. Çalışmanın diğer bir amacı da öğretmen adaylarının dil öğrenme inançlarıyla algıları arasında bir tutarlılık ve aynı adayların eleştirel düşünme algılarıyla puanları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Çalışmanın nicel verileri Dil Öğrenme İnançları Envanteri (BALLI) ve Watson Glaser Eleştirel Düşünme Gücü Ölçeği (WGCTA) ile Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Lisans Programı'na kayıtlı 133 son sınıf öğretmen adayının katılımıyla toplanmıştır. Nitel veri ise aynı örneklemden seçilen 7 öğretmen adayının katılımıyla yarı yapılandırılmış görüşmelerle alınmıştır. Veri toplama sürecinin ardından, verilerin çözümlenmesi için betimsel ve çıkarsamalı istatistik analizi teknikleri ile birlikte içerik analizi yapılmıştır. Bulgular öğretmen adaylarının belli kategorilerde dil öğrenme inançlarına sahip olduğunu ve nitel verilerin nicel verileri doğruladığını göstermiştir. Eleştirel düşünme becerilerinde ise, öğretmen adaylarının en yükseği 100 üzerinden 79 olan WGCTA puanlarına dayanarak ortalama düzeyde eleştirel düşünebildikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarının eleştirel düşünme kavramına dair algıları ile becerileri arasında doğrudan bir ilişki olduğu önerilmese bile, daha yüksek WGCTA puanına sahip öğretmen adaylarının eleştirel düşünme algılarını daha detaylandırabildikleri görülmüştür. Son olarak, söz konusu öğretmen adaylarının inançları ile eleştirel düşünme düzeyleri arasında bir korelasyon bulunamamakla birlikte, bu iki kavramın birbirleriyle yakın ilişkili olarak işlev gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study set out to delve into teacher cognition by examining student teachers' beliefs about foreign language learning and critical thinking skills. Designed as a mixed methods research study, it combined quantitative and qualitative methods in search of a correlation between the aforementioned beliefs and critical thinking skills as well as student teachers' perceptions of the concept of critical thinking and its implications in English Language Teaching (ELT). The study also aimed to find out whether there is congruence between student teachers' reported beliefs and perceptions and whether a relationship exists between their perceptions of critical thinking and critical thinking scores. The data of the quantitative strand were collected with the Beliefs about Language Learning Inventory (BALLI) and the Watson Glaser Critical Thinking Appraisal (WGCTA) from 133 senior student teachers of English enrolled in the ELT Program at Gazi University, Ankara. The qualitative data were gathered with semi-structured interviews with 7 student teachers drawn from the same group of participants. Following the data collection, both descriptive and inferential statistical procedures along with content analysis were employed for the analysis of the data. The findings showed that student teachers held certain beliefs about learning a foreign language in terms of several categories. These quantitative findings were also supported by the interview data, which presented a closer look into the BALLI results. As for critical thinking skills, student teachers' WGCTA scores showed that they are moderate-level critical thinkers, with the maximum score being 79 out of 100 points. With respect to the relationship between their WGCTA scores and student teachers' perceptions of the concept itself, although a direct one cannot be suggested, it can be observed that the higher the WGCTA score was, the more concisely student teachers conceptualized CT. Finally, no correlation between student teachers' beliefs and critical thinking skills was found, but the data showed that these two constructs function very closely and affect each other to some extent although one of them is of a more affective nature and the other one is entirely cognitive.