İşletmeye bağlılık anketini Türkçe'ye uyarlama ve geçerlik ve güvenirlik katsayılarını belirleme çalışması
A Study of adapting organizational commitment questionnaire into Turkish and determining it is validity and reliability
- Tez No: 52847
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, bir işletmede çalışanların o işletmeye bağlılık derecelerini ölçmede kullanılan İşletmeye Bağlılık Anketi'ni (İBA) Türkçe'ye uyarlayarak geçerlik ve güvenirliğini belirlemek ve özel bir banka personeli üzerinde deneyerek ileride daha yaygın kullanıma hazır hale getirmektir. Çalışmada, işletmeye bağlılığın belirlenmesinin işletmeler için önemine değinilerek, bu konudaki kuramsal yaklaşımlar ile görgül çalışmalar özetlendikten sonra İşletmeye Bağlılık Anketi'nin Türk kültürüne uyarlanması çalışmasından elde edilen psikometrik özellikler ve ilgili bulgular özetlenmiş ve İBA işletmeye bağlılığı ölçmeyi amaçlayan öteki ölçeklerle karşılaştırmıştır. Çalışma için, Türkiye çapında faaliyet gösteren bir Özel Banka'nın Ankara Bölgesindeki şubeler arasından seçkisiz yöntemle toplam 381 çalışan ve 22 şube örneklem grubu olarak belirlenmiştir. İBA, konunun uzmanları tarafından dört aşamalı bir çalışmayla Türkçe'ye çevrilmiş ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra örneklem grubuna dağıtılmıştır. Geri dönen anketler arasından değerlendirilebilir nitelikte bulunan 321 anket üzerinde analizler yapılmıştır. İşletmeye bağlılığın bazı sosyo-demografik ve iş yaşantısına ilişkin değişkenlerle ilişkisi incelenmiş ve yaş, cinsiyet, işten ayrılma niyeti, öğrenim durumu, çalışılan şube ve çalışılan şubenin bulunduğu il değişkenlerinin düzeyleri arasında işletmeye bağlılık yönünden anlamlı farklılık gözlenmiştir. Ancak, unvan, toplam hizmet süresi, unvandaki hizmet süresi ve daha önce başka bir işletmede çalışıp çalışmama değişkenlerininII düzeylerine göre ise İBA'dan alınan toplam puanların anlamlı bir farklılık göstermediği gözlenmiştir. İBA'nın geçerliği verilere uygulanan faktör analizi ve maddelerarası ve madde-toplam puan korelasyonları ile irdelenmiştir. Elde edilen bulgular, benzeri önceki araştırmaların bulgularıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen faktör sayısı ile faktör ağırlıklarının önceki araştırmalarda elde edilenlerle benzer olduğu görülmüştür. Maddelerarası ve madde-toplam puan korelasyonları manidar çıkmıştır. Bu veriler doğrultusunda anketin iç geçerliğinin, gerekli çalışmalar için“yeterli”sayılabilecek düzeyde olduğu kabul edilmiştir. İBA'nın güvenirliği ise ilk olarak iki yarım yöntemi kullanılarak irdelenmiş ve bütünleşik formların güvenirlik katsayısı r=.87 bulunmuştur. Daha sonra Cronbach-Alfa katsayısı hesaplanmış ve r=.86 bulunmuştur. İBA için ölçmenin standart hatası ise 5.14 ( S = 13.74) olarak hesaplanmıştır. İBA'nın güvenirliği ile ilgili bütün bu bulgular gözönüne alındığında İBA, güvenirliği yeterince yüksek bir ölçme aracı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgulan, diğer ülkelerde yapılan kuramsal ve görgül çalışmaların sonuçları da dikkate alınarak tartışılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, banka gibi işletmelerde çalışanların çalıştıkları işletmeye bağlılıklarını değerlendirmede İBA'nın yararlı bir ölçme aracı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Organizational commitment is generally defined as“employee's feelings about theorganization he works at ”. There are different scales aimed to measure organizational commitment. But, the“Organizational Commitment Questionnaire -OCQ”developed by Porter, Steers, Mowday and Boulian is the most widely used and investigated scale in terms of it's psychometric characteristics. For this reason, an attempt was made to adapt it into Turkish as well as determining its psychometric characteristics. OCQ was adaptated into Turkish and administered to randomly selected 321 subjects who work in 22 branches located in Ankara Region of a private Bank. Results revealed signigicant differences between sex groups, educational levels, branches, cities of branches and intentional levels of leaving the organization. A significant correlation between age and the organizational commitment scores was observed. There were however no significant relationship between position, organizational tenure, position tenure, working for another organization before and organizational commitment. A factor analysis was conducted and similar results of the other studies were found in terms of number of factors and factor loadings. Inter-item and item-total correlations were also significant. These results were taken as evidence for the construct validity of the instrument. Reliability of OCQ for the Turkish sample was investigated through the use of split-half method and of computing the Cronbach-Alfa Coefficient. They were found to be.87 and.86 respectively. On the bases of the above mentioned data concerning the validity and reliability, the instrument was evaluated as“fairly valid and reliable”for similar Turkish administrations.