Diş çekim soketlerine uygulanan otojen dentin greftinin kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of autologous dentin graft applied to the tooth extraction sockets on bone healing
  1. Tez No: 528495
  2. Yazar: EZGİ YÜCEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada diş çekim soketlerine uygulanan otojen dentin grefti ve otojen dentin grefti ile birlikte trombositten zengin fibrin (PRF) uygulamasının kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada klinik ve radyografik muayene sonucunda çekim endikasyonu gerektiren dişleri bulunan ve diş çekimi sonrası diş eksikliklerini implant ile tedavi ettirmek isteyen toplam 9 hastada 57 adet diş çekim soketi değerlendirildi. Çekim soketleri rastgele olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci grupta otojen dentin grefti ile (20 adet), ikinci grupta otojen dentin grefti ve PRF karışımı ile (21 adet) soket koruma işlemi yapıldı. Üçüncü gruptaki diş çekim soketleri kontrol grubu olarak (16 adet) boş bırakıldı. Postoperatif 3. ayda çekim soketlerinden implant operasyonu sırasında alınan örnekler üzerinde histolojik ve immünohistokimyasal incelemeler yapıldı. Ayrıca, her gruptan 4 adet örnek taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Bulgular: Histopatolojik inceleme sonuçlarına göre gruplar yeni kemik oluşum değerleri açısından karşılaştırıldığında kontrol grubuyla dentin grubu arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Dentin+PRF grubu ile kontrol ve dentin grupları arasında ileri derecede anlamlı fark bulundu (p=0,00), (p=0,001). Gruplar yeni damar oluşum oranları bakımından değerlendirildiğinde kontrol grubuyla dentin grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Dentin+PRF ile kontrol ve dentin grupları arasında ise ileri derecede istatistiksel anlamlı fark olduğu görüldü (p=0,00), (p=0,00). Sonuç: Otojen dentin greftinin augmentasyon işlemlerinde greft materyali olarak kullanılabileceği ve PRF ile birlikte kullanımının kemik iyileşmesini hızlandırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of autogenous dentin graft and mixture of autogenous dentin graft and platelet rich fibrin (PRF) applied to the tooth extraction sockets on bone healing process. Material and Methods: A total of 57 extraction sockets in 9 patients who were planned to be treated with dental implant after tooth extraction as a result of clinical and radiographic examination were evaluated in this study. Extraction sockets were divided randomly into 3 groups. In the first group, the sockets were filled with autologous dentin graft (20 pieces) and in the second group, the sockets were filled with the mixture of PRF and autologous dentin graft (21 pieces) for socket preservation. In the third group, the tooth extraction sockets were left empty as a control group (16 pieces). After 3 months, histological and immunohistochemical examinations were performed on the samples taken during the implant surgery. Four samples from each group were examined by scanning electron microscopy (SEM). Results: According to the histopathological observations, when the groups were compared in terms of new bone formation no statistically significant difference was found between the control group and dentin group (p> 0,05). There was a significant difference between dentin + PRF group and both control group, dentin group (p = 0,00), (p = 0,001). There was no statistically significant difference between the control group and dentin group in terms of new vessel formation (p> 0,05). There was a significant difference between dentin + PRF and both control group, dentin group (p=0,00), (p=0,00). Conclusion: According to the results of this study; it has been concluded that autologous dentin graft can be used as bone graft material in augmentation procedures and its combined use with PRF accelerates bone healing.