İlköğretimde son yirmi yılda gerçekleştirilen eğitici personel seçme uygulamaları
- Tez No: 52858
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1975-95 yılları arasında ilköğretimde, eğitici personeli seçme uygulamalarındaki değişikliklerin neler olduğu, 1995'teki uygulamaların çağdaş personel yönetiminde seçme süreçlerinin öngördüğü özelliklerle bağdaşmakta olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evreni, ilköğretim örgütlerinde çalışan sınıf öğretmenleri, okul müdürleri ve eğitim denetçileridir. Veriler, Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı kanun, yönetmelik türü belgelerle, yönetim alanyazımından elde edilmiştir. Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir : 1975-92 yıllan arasında iki yıllık eğitim enstitüleri, eğitim yüksek okulu mezunları sınıf öğretmeni olarak.işe alınmıştır. 1992- 95 yıllan arası lisans eğitimi veren sınıf öğretmenliği alanından başka, alan dışından mezunlar da sınıf öğretmenliğine atanmıştır. Sınıf öğretmenleri, 1975-84 ve 1991-95 yıllan arasında doğrudan, 1984-91 arası dönem ise yeterlik sınavı ile atanmıştır. Eğitim yöneticileri, 1975-85 yıllan ile 1990-95 yıllan arasında sınavsız; 1985-90 yıllan arasında ise mülakatla seçilmiştir. Eğitim de netçileri, 1975-92 yıllan arası dönemde kısa süreli kurslarla yetiştirilmiştir. 1995 yılına kadar alınan denetçiler, öğretmenlikteki edimlerine bakılarak seçilmişlerdir. 1995'te gerçekleştirilen eğitici personeli seçme uygulamaları çağdaş personel yönetiminde seçme süreçlerinin öngördüğü aday kaynağı ve seçme sınavı uygulamasıyla bağdaşmamaktadır.Araştırmada öneriler şunlardır : Aday kaynağı, sınıf öğretmeni için alandan mezunlar; eğitim yöneticisi için ilköğretimdeki öğretmenler ve eğitim denetçileri, eğitim denetçiler; için ilköğretim örgütlerindeki öğretmenler ve yöneticiler ol malıdır. Eğitim yöneticileri ve denetçileri için en az lisans düzeyinde yöneticilik ve denetçilik eğitimi aranmalıdır. Seçme sınavı özerk bir örgütçe-merkezi olarak-sınıf öğretmeni, eğitim yöneticisi ve denetçisi için ayrı ayrı“Ulusal Öğretmenlik, Eğitim Yöneticiliği ve Eğitim Denetçiliği Sınavı”, şeklinde gerçekleştirilmelidir. İşe kabulden önce sağlık kontrolü yapılmalı, adaylıkta yetiştirme yeterliğe kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, it has been examined about what changes re alized in practices related to the selecting of educative personnel be tween 1975- 1995 and whether or not qualities that required by the selection process in modern personnel administration accorded with the current practices in selecting the educative personnel. The population of the research comprises pirmary school teachers, primary school pincipals and primary school supervisors. All data are obtained by using law, regulations, instructions, circulars and declarations which announced by the Department of Prime Minister and by the Ministry of National Education and by ex amining the local and foreign literature. Findings can be summarized as in the following: The teachers who graduated from two-year or three-year Teacher colleges were employed as primary class teachers between 1975-1992. Between 1992-95 years, some subject studies teachers who were not graduated from any college which had primary teacher training programme were appointed as primary class teacher from 1992 to 1995. Primary school teachers were directly selected and ap pointed between 1975-84 and 1991-95 years but from 1984 to 1991 they were appointed after having competency exam. Principals in primary schools were selected without any exam between 1975 -1985 and 1990-95 years but selected with an inter view between 1985-90 years. Educational supervisors were trained in short-term courses between 1975-92 years. Until 1995 all the educa tional supervisors were selected by taking in to consideration their performance in teaching.iv The practices of selecting educative personnel which realized in 1995 were not accorded with the practices of giving importance to the source of candidates and selection exam which anticipated in modern personnel administration. It is recommended that the resource of candidates should be primary teacher training school for primary class teachers, primary school teachers for primary school principals and teachers and ad ministrators for educational supervisors. It should be needed an ad ministrative and supervisory education for educational ad ministrators and supervisors at least at undergraduate level. The selection process should be centrally implemented by an autonomous institution and separately for each group. Before em ployment, health control should be done and training in probational duration should be more satisfactory.