Reverse logistics and applications in defense ındustry
Ters lojistik ve savunma sanayinde uygulamalari
  1. Tez No: 208611
  2. Yazar: TOLGA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda sürekli ve çok hızlı gelisen çevre sorunları ve ekonomik degiskenler üretici ve perakendicileri maliyet konusunda çok daha etkin sonuçlar alabilecekleri çalısmalara yönlendirmistir. Ters lojistik bu konularda henüz kesfedilmemis ve çalısılmamıs birkaç alandan sadece birisidir. Özellikle maliyet etkinligi çerçevesinde ters lojistik stratejilerini henüz etkin olarak kullanmamıs firmalarının rakiplerine göre dezavantajlı oldugu asikardır. Ters lojistigin etkin olarak kullanıldıgı uygulama alanlarından birisi de savunma sanayidir. Bölgesinde savunma sanayinde oldukça gelecek vaadeden bir ülke olarak Türkiye özellikle mühimmat sanayindeki harcamalarını azaltmak maksadıyla hertür mühimmatın modernize edildigi, yeniden üretildigi, geri kazanıldıgı, yok edildigi veya yeniden satılmasının saglandıgı en son teknoloji ve teçhizat ile donatılmıs bir projeyi sonlandırmak üzeredir. Avrupa Birligi Çevre Normlarına tamamıyla uygun olan bu proje, NATO'nun lojistik icracısı NAMSA tarafından bir Türk firması olan Roketsan'a ihale edilmistir. Türkiye'de ters lojistigin çevreye uyumu çerçevesinde etkin olarak planlanması ve icrasında her çesit mühimmatın yeniden kazanım, tekrar kullanılabilirlik, yeniden dagıtım, ve (yakarak) yok edilmesi faaliyetlerinin emniyetli, maliyet etkin ve ölçek ekonomisi çerçevesinde yapılması amaçlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Lojistik, Ters Lojistik, Maliyet Etkinlik, Silahsızlanma
Özet (Çeviri)
Ever growing concern for environmental problems and economic pressures for corporate profits are forcing manufacturers and retailers to look very hard at cost controls. Reverse logistics is one of the few remaining opportunities that has not yet received much attention. Firms that develop reverse logistics strategy programs relatively late compared to their competitors are at a disadvantage since it is an untapped strategy especially for cost saving opportunity. One of the effective application areas of reverse logistics is Defense Industry. In this concern; Turkey as being one of the emerging defense industries in the region is about to finalize a project equiped with the most modern tools and workshops for ammunitions to be modernized, remanifactured, recycled, disposed or resaled to compansate the expenses in Defense Industry. One of the main concerns of this project is being able to compatible with the environmental concern in the norms of EU while processing these activities. This project was awarded by NAMSA, NATO?s executive branch about the logistics, to a Turkish firm named Roketsan. Effective management of these reverse logistics planning and operational activities, compatible with environmental legislation, in Turkey aims to recycle, reuse, resale, redistribute, incinerate or dispose all kinds of ammunition and explosives in a safe, cost-effective and efficient manner in terms of economies of scale. Key Words : Logistics, Reverse Logistics, Cost Effectiveness, Demilitarization