Conceptualization of earth as the monocenter of the urban: A new orientation for architectural utopia of reterritorialized refugees
Dünyanın, kentin tek merkezi olarak kavramsallaştırılması: Yerli-yurtlulaşmış mülteciler mimari ütopyası için yeni bir yönelim
  1. Tez No: 528577
  2. Yazar: DİCLE KUMARASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, mimari söylemden türetilebilecek, mülteci kamplarındaki yaşam koşulların iyileştirmesini hedefleyen olası stratejileri tespit edebilmek için, bu alanların ontolojisine odaklanır. Finansal ve siyasi açıdan derinleştirilen ontolojik araştırmanın sonucunda, mülteci kamplarının gerçekliği kendini, küresel kentten hem fiziksel hem teorik olarak bütüncül bir dışlanma olarak ortaya koyar. Söz konusu dışlanma, artık operasyon ölçeği konvansiyonel şehir kavramından taşmış, küresel olarak organize olan, devletlerarası neoliberal finans ağının, dolayısıyla merkezlerdeki sınırsız sermaye birikimi ve çeperlerdeki sınırsız sömürünün sonucudur. Bu açıdan bakıldığında, problemin boyutu mimari pratiğin kapsamının çok ötesindedir. Ne var ki mimarlığın araçları, sahada yapılabilir, pratik olanlarla sınırlı değildir. Özellikle mimarlıkta Modernizm hareketinden sonra, mimarlığın temsili araçları da söylem içinde önemli bir yer edinmiştir. Tez kapsamında kenti saf biçim olarak tanımlayan ve ütopya kavramını ulaşılacak bir hedef değil, yönelim olarak ele alan Lefebvre den hareketle, merkez ve çeper arasındaki sisteme içkin gerilime alternatif olabilecek, yerliyurtlulaşma ütopyasının mümkün-imkansız kuramsal çerçevesini oluşturmak amaçlanmıştır. Kapitalist kent pratiğinin kaçınılmaz sonucu olarak merkezileşen mega kentler ve tüm kaynakları tükenene kadar sömürülen yoksul coğrafyalar arasında sıkışıp kalan mülteci popülasyonu, hala fiziksel olarak yaşama elverişli bir gezegen üzerindedir. Tezin iddiası şudur ki, Dünya'nın bu konudaki biricikliğinin altının çizilmesi mimari söylem içerisinde hayati önem taşır. Çünkü mülteci kamplarındaki siyasal ve finansal olarak yok sayılan hayatın bir şekilde devam edebilmesinin tek dayanağı ve mekansal karşılığı, oradaki popülasyon ile yeryüzü arasında kurulan dolaysız bağdır. Küresel kentteki merkez ile çeper arasındaki gerilimi bir yana bırakıp, yerliyurtlulaşmanın kuramsal merkezi olarak yeryüzüne yönelmeyi öneren tez, bu yönelimin olası kazanımları konusundaki ucu açık tartışma ile son bulur. Söz konusu tartışmanın iki önemli odak noktası vardır. Birincisi, mülteci kampları bu bakış açısı ile tekrar ele alınırsa mevcut durumda göz ardı edilen bir çok niteliksel verinin de mekansal tartışmaya dahil edilmesine vesile olacaktır: kamp coğrafyalarının endemiği, doğal kaynakları, biyolojik çeşitliliği ve tüm bunların mültecilerle kurulabilecek estetik ilişkisinin değeri gibi. İkincisi, mimari söylem içinde yalnız sosyale dair verilerle değil, yalın biyolojik hayatın çeşitliliğiyle de kayda geçen kamplar, mikro yerel ekonomiler yaratmak, emeğin etrafında örgütlenebileceği mekansal stratejiler üretmek gibi olası nesnel projeler için de teorik bir altyapı oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the ontology of refugee camps in order to ascertain the possible strategies derived from the architectural discourse, which aim at betterment in living conditions of those areas. As the result of the ontological inquiry that is deepened in the fields of finance and politics, the reality of refugee camps unfolds as the total exclusion from the global urban both physical and theoretical. Aforementioned exclusion is the result of the interstate neoliberal financial network whose operation capacity is exceeded over the conventional concept of the city that is consequently causing the limitless accumulation in the centers and the limitless exploitation of the periphery. From this point of view, the extent of the crisis oversteps the limits of scope of the architectural praxis. However, the tools of the architecture are not limited with the executable, practicable ones. Especially after the Modernism Movement in architecture, the representative tools of the architecture had also gained an important ground within the discourse. Within the scope of the thesis, with reference to Lefebvre who characterizes the urban as pure form and approaches the concept of utopia as an orientation, not as a destination, it is aimed to establish the possible-impossible conceptual framework of the utopia of reterritorialization, which can be an alternative to the tension between the center and periphery that is intrinsic to the system. The population of refugees, which is got stuck in between the mega cities (that inevitably centralize as the result of the capitalist urban practice) and the poor geographies (that are exploited until the total resource depletion), is still physically staying on a habitable planet. The argument of the study is that highlighting the uniqueness of the Earth in that manner is of vital importance within the architectural discourse. Because the only base and spatial provision of the somehow sustained life in refugee camps, which is politically and financially neglected, is the unequivocal linkage that set between the population and the land surface. Putting aside the tension between the center and periphery in the global urban, this thesis suggests to orient towards the earth as the conceptual center of reterritorialization and ends up with an open ended discussion about the possible acquisitions of this orientation. The mentioned discussion has two main focal points. First, if the refugee camps are reevaluated from this point of view, it conduces toward the inclusion of the various qualitative data to the spatial discussion: like the endemics, natural resources, biodiversity within the territories of refugee camps and the value of the aesthetical relationship that could be set between those and the refugees. Second, the recording of the refugee camps not only with the données of the social but also with the diversity of the bare biological life within architectural discourse has the potential to create the theoretical base for the actual possible strategies that project the creation of micro local economies or the organization of labor around the ground via spatial implementations.