The stages/spaces of apocalypse: The representations of 'the end' in the contemporary American drama
Kıyamet sahneleri/mekanları: Çağdaş Amerikan tiyatrosunda 'son'un temsil edilişi
- Tez No: 333394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Kıyamet hem çağdaş toplumlarda hâlâ belirgin ve yaygın olan eski bir inanış hem de sosyal bilimler ve fen bilimlerinde incelenen birden çok akademik disiplini ilgilendiren bir konudur. Din alanında, kıyamet çoğunlukla eskatolojik boyutu ve daha sonralarda ilgi duyulan kozmolojik boyutu ile incelenmiştir. Bu çalışma, kozmolojik boyuta duyulan bu geç ilginin devamı olarak, Yahudi-Hıristiyan geleneğindeki kıymetin mekansal şemasını incelemektedir. Kutsal kitapta kıyametten bahseden Hezekiel, Daniel, Yeşeya ve Esinleme gibi kitaplar üzerine yapılan bir inceleme sonrasında, bu çalışma kıyametin mekansal boyutu için beş aşamalı bir yapı sunmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla üç katmanlı (cennet-dünya-cehennem) evren kavramını, bu katmanlar arasındaki sınır geçişlerini, iyi ve kötü arasındaki kozmik çelişkiyi, kozmik yıkımı ve son olarak kozmik yenilenmeyi içermektedir. Bu çalışma Eski ve Yeni Ahit geleneğindeki beş aşamalı mekansal yapıyı, Amerikan tiyatrosundaki temsilleri ile karşılaştırmaktadır.Çağdaş Amerikan tiyatrosunda kıyamet tasavvurunun temsilcileri olarak yedi oyun seçilmiştir. Bu oyunlar arasında Gertrude Stein'dan Doktor Faustus Işıkları Yakar, Thornton Wilder'dan Ramak Kaldı, Sam Shepard'dan Arka Bataklık Canavarının Yemi, Tennessee Williams'dan Beyaz Tebeşirimsi Toz, Tony Kushner'dan Melekler Amerika'da, José Rivera'dan Marisol ve Deborah Zoe Laufer'dan Son Günler bulunmaktadır. Kutsal Metinlerde yer alan geleneksel kıyamet ile çağdaş Amerikan tiyatrosundaki yeniden yorumlamaları arasında yapılacak olan karşılaştırmanın sonucunda, iki yapı arasındaki benzerlikler Yahudi-Hıristiyan geleneğinin edebi hayal gücü üzerindeki sürekli etkisini ortaya koyarken, farklılıklar kıyametin laikleşmesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Apocalypse is both an ancient belief that is still prominent and widespread in the contemporary societies and a multidisciplinary issue examined both in the natural and social sciences. In the field of religion, apocalypse has been elucidated mostly in terms of its eschatological dimension which is accompanied by a later interest in its cosmological dimension. This study, as a progression of this late interest in the cosmological dimension, examines the spatial schema of apocalypse in the Judeo-Christian tradition. After a scrutiny on the canonical apocalyptic books such as Ezekiel, Daniel, Isaiah and Revelation, this study proposes a five-fold structure for the spatial dimension of apocalypse which respectively includes the three-tiered conceptualization of a universe (heaven-earth-underworld), the boundary crossings between these tiers, cosmic conflict between good and evil, cosmic destruction and finally cosmic renewal. This study compares and contrasts this five-fold spatial pattern of apocalypse in the biblical tradition to its representations in the American drama.As the representatives of the apocalyptic visions in the contemporary American drama, seven plays are chosen. The selected plays are Gertrude Stein?s Doctor Faustus Lights the Lights, Thornton Wilder?s The Skin of Our Teeth, Sam Shepard?s Back Bog Beast Bait, Tennessee Williams? The Chalky White Substance, Tony Kushner?s Angels in America, José Rivera?s Marisol and Deborah Zoe Laufer?s End Days. As a result of such a comparison between the traditional apocalypse in the Holy Scriptures and its reinterpretations in the contemporary American drama, the similarities between the two forms evince the enduring influence of the Judeo-Christian tradition in the literary imagination while the differences connote the secularization of the apocalypse.