Phonological mediation in reading: A theoretical framework
Okumada fonolojik dolayım: Teorik bir çerçeve
- Tez No: 647738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK, PROF. DR. BİLAL KIRKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Okumanın temelini, alt-seviye görsel algıdan üst-seviye söylem kavramaya kadar bir dizi algısal ve bilişsel süreçler oluşturmaktadır. Dolayısıyla okuma üzerine yapılan araştırmalar, okuma ile ilişkili farklı seviyelerdeki bu çeşitliliği yansıtacak şekilde okumanın, kelime-öncesi işleme ve kelime tanımadan sözdizimsel ayrıştırma, cümle kavrama ve söylem kavramaya kadar farklı yönlerine, davranışsal deneyler, nöro-görüntüleme teknikleri ve göz hareketi kontrolünün berimsel modellemesini de içeren çeşitli teknik ve teorik araçları kullanarak odaklanmaktadır. Mevcut çalışmanın odağında göz hareketi kontrol modellemesi perspektifinden metin okuma sırasında kelime tanıma sürecine dahil olan kelime-öncesi ve kelime işleme ile kelime-sonrası entegrasyon süreci bulunmaktadır. Okuma sırasındaki fonolojik süreçlerin rolünü de içeren bir dikkat gradyanı ile yönlendirme (GAG) berimsel göz hareketi kontrol modeli için bir teorik çerçeve sunulmuştur. Bu çerçevenin varsayımları, Türkçe Okuma Derlemi'nden alınan veri ile iki grup doğrusal karma modelle (LMM) test edilmiştir: (1) sesli okuma verisi üzerinden bir adet sabitleme-söyleme aralığı (FSI) doğrusal karma modeli ile üç adet göz hareketi ölçütü doğrusal karma modeli ve (2) sessiz okuma verisi üzerinden üç adet göz hareketi ölçütü doğrusal karma modeli. Sonuçlar, literatürde sıkça raporlanan standart bulgularla uyumluydu. Bu çalışmada komşu kelimelerin göz hareketleri üzerindeki etkileri karma idi. Sonuçlar, göz hareketleri üzerinde kelime-öncesi fonolojik işlemenin etkilerini ve kelime-sonrası işlemede fonolojik temsillerin dahlini işaret etmekteydi.
Özet (Çeviri)
A set of perceptual and cognitive processes at various levels, from low-level visual perception to high-level discourse comprehension, underlie reading. Accordingly, research on reading focuses on different aspects of reading ranging from prelexical processing and word recognition to syntactic parsing, sentence comprehension, and discourse comprehension with various technical and theoretical tools including behavioral experiments, neuroimaging techniques, and computational models of eye movement controlling, which reflect the variety of the levels involved during reading. The focus of the current study was the early prelexical and lexical processing and postlexical integration processes involved in the word recognition process during text reading from a perspective of eye-movement control modeling. A framework for a computational model of guidance by attentional gradient (GAG) eye-movement control model that includes the role of phonological processes during reading was presented. The assumptions of the framework were tested by two sets of linear mixed models (LMMs) with data from Turkish Reading Corpus: (1) an LMM of fixation speech interval (FSI), and three LMMs of eye movement measures among oral reading data, and (2) three LMMs of eye movement measures among silent reading data. The results of the LMMs were compatible with the canonical findings frequently reported in the literature. Influences of the neighboring words on eye movement measures in the current study were mixed. The results indicated an effect of prelexical phonological processing on eye movements and the involvement of phonological representations on postlexical processing.