Uluslararası finansal piyasalar ve Türkiye: 1980 sonrası
- Tez No: 52503
- Danışmanlar: PROF.DR. M. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmamız, başlangıcında bugüne Europiyasaların tanımı, doğuşu ve gelişiminin incelenmesi, ortaya çıkan araç ve tekniklerinin kullanılması ve bu kulanımdan elde edilebilecek yararların irdelenmesiyle başlamaktadır. Ülkemizin borçlanmasında 1980'e kadar, OECD Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu aracılığıyla sağladığı geleneksel kaynaklar ağırlık taşırken, bu dönemden sonra finansal liberalizasyon, deregülasyon ve küreselleşmeyle iyice gelişen UFP'dan yararlanma imkanı doğmuş ve bu etkinlik Körfez Krizi ve 1994 Ocak'ına kadar artarak devam etmiştir. 1995 yılında, istikrar önlemlerinin sıkı bir disiplin içinde olmasa da uygulanmasıyla nispi bir iyileşme gösteren borçluluk göstergeleri yardımı ile borçlanma yeniden başlamıştır. Yalnızca, işlem hacminde artış olarak yeni araçlar ve tekniklerin kullanımı açısından da önemli gelişmeler kaydeden UFP'dan borçlanmamızın gelişimi, yapısı ve toplam borçlanmamız içindeki durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, kaynak sağlamada içborçların yeri ve önemine değinildikten sonra bir dış borç türü olan sendikasyon kredilerinin iç borçlanma faiz ve tutarları üzerinde etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Öte yandan yerel yönetimlerin bu piyasalara yönelmelerine örnek olarak gösterilen Ankara Büyük Şehir Belediyesi'nin borçlanması, başlangıçta finansman sağlamak açısından alternatif olarak görülmüş, ancak borçlanmada gelir- gider dengesi iyi gözetilmediği ve kur ve faiz riskleri yapılan swaplarla yeterince giderilmediği için ortaya çıkan ödeme güçlüğü sonucu bu borçlar Hazine'ye devredilmiştir. Kredi itibarına dayanan, piyasalardan borçlanma, belirtilen dönemde genel bir artış eğilimi göstermiş, tahvil ve sendikasyon kredileriyle sağlanan kaynaklar önemli paya sahip olmuştur. Başlangıçta ödemeler bilançosu açıklarını finanse etmeye yönelik alternatif bir kaynak olan Uluslararası Finansal Piyasalar, taşıdığı maliyet avantajı ve faiz ve kur riskine karşı sağladığı koruma ile önemi giderek artarken, ülkemiz borçlanmasında etkin bir şekilde kullanılamamıştır. Ancak bu olumsuzluk daha çoklî Türkiye'nin ekonomik yapısı ve uyguladığı politikalarla ilgilidir. Makroekonomik politikalarda sağlanacak basan ve gelir-gider dengesi gözetilerek yürütülen dış finansman sağlamadaki etkinlik, kredi itibarını Uluslararası Finansal Piyasalar' da sürekli kaynak sağlamak için gerekli düzeylerde tutulmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study starts with investigation of the definition, birth and development of the Euromarkets and research of the new instruments and techniques which emerged from the very beginning. While, up to 1980's, conventional sources provided by the OECD Consortium of Financial aid to Türkiye had the important weight among other sources, after this period due to the financial liberalizaton, deregulation and globalization, the chance of utilization of International Financial Markets came into existance and this activity lasted increasingly until the Gulf Crisis and 1994 January. In 1995, with the relative improveement in the debtness indicators as a result of implication but not in discipline, our loans from the markets restated. Our borrowing from the markets which had reached significant proceedings in terms of new instruments and the techniques not only increments in the volume in our total debtness were tried to bring up. In this context, after mentioning the share and the importance of the internal debt in our total financing, it was inspected that whether the syndicated loans as a kind of external finance have effects on the internal debt stock and the interest rates (auction rates). On the other hand, borrowing of Ankara Greater City Municipality which shown as an example from the point of view of entrance into the markets, at the first stages seen as a new alternative, however due to the reasons that the balance between income and spendings were regarded hardly and the risks of the interest and exchance rates weren't removed sufficiently, it was resulted as the difficulty in payment and taken over by the Treasury. Borrowing from the markets requiring credibility, had shown a rising trend during the period mentioned and funds from the bond issues and the syndicated loans had considerable rates, international Financial Markets, it was used inefficiently in our country's borrowing, although it was an alternatif way of financing balance of payments gaps previously. It gets importance due to its advantage and the protectionIV against risks, inefficiency in financing is related to our economic structure and policies implicated. Accomplishment in the macroeconomic policies and the efficiency in obtaining external finance with the balance between income and expenditures will provide us to keep the credibility at the level to proceed the finance from International Financial Markets.