Ethnic discrimination in contemporary Britain
Günümüz İngiltere'sinde etnik ayırım
  1. Tez No: 52866
  2. Yazar: İPEK EBRU ÖNGÖREN
  3. Danışmanlar: DR. LAURENCE RAW
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İngiltere kendini çok-kültürlü bir toplum olarak görmektedir. Ülkedeki etnik azınlıklar üç milyonu bulan nüfusları ile toplam nüfusun 5,5'ini oluşturmaktadır. Hintliler, Karayipliler, Pakistanlılar, Bangladeşliler ve Batı Hintliler ülkedeki başlıca azınlık gruplarıdır. Tüm bu azınlık grupları bir dizi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Gerçek şudur ki, azınlık grupları, çoğunluğu oluşturan beyazlar tarafından ayırıma tabi tutulmaktadır. Bu tezin amacı günümüz İngiltere'sinde ki etnik ayınım incelemektir. Bugün İngiltere'nin azınlık nüfusunu oluşturan insanlar, yaş ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin eğitim, konut ve iş alanlarında ikinci plana itilerek ayırıma maruz kalmaktadırlar. Eğitim, insanların işe girmesinde belirleyici kriter olduğundan, bu tezde azınlıkların eğitimde uğradıkları ayrımcılık ve iş bulmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu tez bir Giriş, beş temel bölüm ile Sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, İngiltere'deki etnik ayırımcılığın genel gelişimi tartışılmıştır. Daha sonraki temel beş bölümde, İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere'ye göç edip yerleşen etnik azınlık gruplarının sorunları irdelenmiştir. Bu sayede, eğitim ve iş alanlarında karşılaştıkları zorluklar örnekler yardımıyla anlatılmıştır. Bu çalışmanın ikinci bir amacım da günümüz İngiltere'sinde ırkçılığın yasalar yoluyla önlenmesine ilişkin çabalan incelemektir. Bu tez, etnik azınlık gruplarının eğitim ve iş olanaklarından eşit olarak yararlandırılmadıklarını savunmaktadır. Bu bağlamda temel tezim, ırkçılığın İngiliz toplumunda çok derin kökleri olduğu ve ortadan kaldırılmasının uzun zaman alacağıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Britain likes to think of itself as a multicultural society. The visible ethnic minorities comprise 3 million which is 5,5 per cent of the total population. The largest ethnic minority groups are Indians, Caribbeans, Pakistanis, Bangladeshis and West Indians. All these minority groups suffer from a series of disadvantages. The reality is that people from the ethnic minorities are in some way discriminated against by the indigenous white population. The aim of this thesis is to analyse this ethnic discrimination in contemporary Britain. Today ethnic minorities, regardless of sex and/or age, are discriminated against in all aspects of life such as education, housing, and employment. This thesis attempts to examine the connections between ethnic discrimination in education and employment, in the belief that education can determine the employment of a person. This thesis consists of an introduction, five main chapters and a concluding chapter. In the Introduction the general background to ethnic discrimination in Britain is discussed. The main chapters of this thesis deal with the problems of ethnic minority groups who emigrated and settled to Britain after the Second World War. In doing so the difficulties they experienced in education and employment will be amplified by supporting examples. A secondary aim of the thesis is to look at the attempt to eliminate racism in contemporary British society through legislation. This thesis will show that ethnic minorities are denied equality in education and work In this context, my basic thesis is that racism is deeply embedded in white British society and eradicating it will take decades.