Fifth graders' comprehension of expository texts: Performance differences between poor and adequate readers
5. sınıf öğrencilerinin bilgilendirici metinlerde okuduğunu anlaması: Zayıf ve yeterli okuyucular arasındaki performans farklılıkları
- Tez No: 528673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada çok bileşenli bir model ile yeterli ve zayıf okuyucuların bilgilendirici metinlerde okuma anlama performansları araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 5. Sınıfa giden 80 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanması için bir dizi okuma ile ilişkili ölçekler kullanılmış ve veriler bağımsız örneklem t-testi, eş zamanlı regresyon analizi ve yol analizi gibi çeşitli nicel tekniklerle analiz edilmiştir. Bağımsız örneklem t-testinin sonuçları, zayıf okuyucuların bilgilendirici metinlerde okuma performansları açısından özellikle okuyucunun; tanımlar topluluğu, karşılaştırma-kontrast ve problem-çözüm içeren metinlerde yeterli okuyan akranlarına göre daha düşük performans gösterdiklerini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, yol analizi sonuçları, her bir okuma grubu için farklı bulgular sunmuştur. Yeterli okuyucularda fende okuma akıcılığı ve kelime bilgisi derinliği okuduğunu anlama performanslarına katkıda bulunmuştur. Zayıf okuyucular için, morfolojik farkındalık becerisi, Türkçe dilinde yazılmış bilgilendirici metinlerde okuduğunu anlama performansını anlamlı bir şekilde etkilemiştir. Çalışmanın bulguları; (a) okuma akıcılığının yeterli okuyucuların başarılı performansını dikkate almak için önemli bir değişken olduğunu, (b) zayıf anlama performansının fen metinlerinde de otomatik okuma becerileri ile tahmin edildiğini ve (c) Türkçe'de okuduğunu anlamada çok bileşenli model tabanlı bir yaklaşımda okuyucuların fende okuduğunu anlama performanslarının gelecek çalışmalar için araştırmasının gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigated and compared the expository text reading comprehension performances of adequate and poor readers by using a multicomponent model. The participants were 80 native Turkish-speaking 5th grade students. A number of literacy measures were used to collect data which were analyzed by various quantitative techniques including independent samples t-test, simultaneous regression analysis, and path analysis. The results of the independent samples t-test showed that poor readers had significantly lower performance than adequate readers in terms of their reading (a) collection of description, (b) compare-contrast, and (c) problem-solution texts. In addition, path analysis results presented different patterns for each reading groups. For adequate readers, science reading fluency and depth of vocabulary knowledge contributed most to science reading comprehension. For poor readers, morphological awareness significantly accounted for their science reading comprehension performance in Turkish. The findings revealed that (a) text reading fluency is an important variable for considering the skilled performance of adequate readers, (b) the poorer comprehension performance of struggling readers were also predicted by their automatic reading skills in science texts, and (c) there is the need for further research investigating the science reading comprehension performance of readers in an approach based on multi-component model in Turkish reading.