Soruşturma evresinde şüpheli hakları
Suspect rights in the investigation phase
- Tez No: 528674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE SELCEN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
İnsan Hakları, insanlığın var oluşundan beri insanın onurlu bir varlık olmasından kaynaklanan ve sahip olmak için sadece insan olmanın yeterli olduğu haklardır. İnsanlığın başlangıcından günümüze kadar geçen süreç içerisinde tarih hep insan hakları mücadelesine sahne olmuş ve bu mücadelelerde insan hakları kazanımlar elde etmiştir. İnsan haklarını korumanın en etkili yolu ise adil bir yargılama sisteminin bulunmasıdır. Aynı zamanda bir insan hakkı olan adil yargılanma hakkı, diğer tüm haklarında güvencesini oluşturur. Çalışmamızın amacı, şüpheli haklarının, hak arama özgürlüğü ve insan hakları bağlamında tarihsel gelişim sürecini, unsurlarını ve şüpheliye tanınan asgari hak ve güvencelerini incelemek suretiyle, şüpheli haklarının niteliğini ve önemini vurgulamaktır. Bu çalışmada; öncelikle hak, insan hakları, özgürlük kavramları kavramsal olarak açıklanarak, devamında ceza muhakemesinin evrensel ilkelerine değinilerek, ceza muhakemesinde şüpheli haklarının, adil yargılanma hakkı ile kesişim noktaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human Rights are the rights that arise from the fact that man has been a dignified being since mankind has existed and that it is sufficient to be human just to possess it. History has always been the stage of the human rights struggle, and human rights gains have been achieved in these struggles from the beginning of mankind to the present day. The most effective way to protect human rights is to have a fair judicial system. At the same time, the right to a fair trial, which is a human right, constitutes a guarantee of all other rights. The aim of our study is to emphasize the nature and importance of suspicious rights by examining the historical development process, its elements and the minimum rights and guarantees given to suspects in the context of suspect rights, freedom of right and human rights. In this study; the concepts of rights, human rights and freedom are conceptually explained, and the points of intersection with the right to fair trial are explained in the criminal proceedings, referring to the universal principles of criminal proceedings.