Vakıfların iktisadi hayatımızdaki yeri
The Place of foundations in our economic life
  1. Tez No: 52871
  2. Yazar: DERYA SÜRMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Dünya'da ve ülkemizde dikkati çeken bir gelişme görülmektedir. Vakıf, dernek gibi gönüllü katılımı gerektiren sivil organizasyonlar üçüncü sektör olarak kamu ve özel sektör dışında adlandırılmaktadırlar. Dünya'da ve ülkemizde bu organizasyonlar kar amacı gütmeyen organizasyonlar olarak, sosyal ve ekonomik hayatımızda önemli etkilere sahiptirler. Özellikle ülkemiz için vakıf sektörünün büyük tarihi derinliklerinin bulunması, bu konuyu daha da önemli hale getirmektedir. Ülkemizde bu kurumların sektör olarak anılmaları 1967 yılında elde ettikleri devlet desteği ile hız kazanmıştır. Modern anlamda sektör gücüne kavuşmaları da bu sebeple çok yenidir Çalışmamızın ilk bölümünde vakıf sektörünün de bir parçası olduğu kar amacı gütmeyen organizasyonların davranışsal teorisi ve rolü hakkındaki tartışmalara değinilmiş ve dünya ülkelerindeki vakıfçılık uygulamalarına yer verilmiştir İkinci bölümde, geçmişte ülkemizde tarihte sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası olan vakıf sektörünün tanımı ve tasnifi yapıldıktan sonra bu kurumların hukuki durumlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, sayıları çok fazla artmış bulunan vakıfların gelir düzeyleri, malvarlıkları ve yaptıkları harcamaların tespit edilebilmesi için özellikle eğitim, sağlık, kültür ve bilim-teknoloji araştırma amaçlı vakıflar arasından örneklemeye gidilmiştir. Bu yolla vakıfların gelir düzeyleri, gelir kalemleri ve harcamaları hakkında bilgi edinilebilmek amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 1990-1993 yılları arasından elde edilebilen en son tarihe ait yıllık bilanço ve gelir-gider tablolarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An interesting development has been observed both in the world and in our Country. Non-Governmental (civil) Organisations requiring voluntary involving such as foundations, associations, etc. are called as the third sector in addition to Public and Private Sectors. Such organizations in the world and in our Country have significant effects on our social and economical life as Non-Profit Organizations. Presence of profound historical backgrounds of the sector of foundation particularly for our Country makes this issue more important. Naming these organizations in our Country as Sector has gained acceleration by state support provided in 1967. In modern sense, their acquiring power of sector, therefore, has been rather new. In the first section of our study discussion on behavioral theory of non-profit oriented organizations and its role, which is olso an integral part of foundation sector have been referred and foundation implementations in other countries in the world have been pointed out In the second section, having described and classified the foundation sector which is indispensible part of social life in our Country in the past, legal status of these organizations has been explained. In the third section, sampling has been made among particularly education, health, culture and science-technology research oriented foundations in order to determine revenue levels, assets and incurred expenses of foundationswhich are increased more in numbers. For the purpose of obtaining information on foundations revenue level, income items and expenses by this way, annual balance of sheet and income/expense tables of the recent date pertaining 1990- 1993 years in Directorate General Of Foundation have been used.