The relationship between openness to change and organizational commitment in FMCG sector
FMCG sektöründe değişime açıklık ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
  1. Tez No: 528727
  2. Yazar: ASLI AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bugünün dünyasında organizasyonel değişim göz ardı edilemez. Bu nedenle, kuruluşların bu kavramdan haberdar olmaları ve değişime açıklık ile ilgili faktörleri anlamaları ve incelemeleri çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Hızlı Tüketim sektöründe örgütsel bağlılık ve değişime açıklık arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. İlk olarak, hem örgütsel bağlılık hem de değişime açıklık için kuramsal arka plan yazılmıştır. Değişime açıklık bileşenleri ile örgütsel bağlılık arasındaki korelasyon test edilmiştir. Bu çalışmaya sadece mavi ve beyaz yakalı Hızlı Tüketim (FMCG) çalışanları dahil edilmiştir. Ankete 100 çalışan katılmıştır. Araştırmada kolaylık örnekleme yöntemi uyarlanmıştır. Veriler nicel analiz teknikleri ile analiz edilmiştir. Çoklu regresyon analizlerine göre, değişime duyuşsal ve bilişsel açıklık, sürekli örgütsel bağlılık üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, sürekli örgütsel bağlılığın, değişime açıklığın bütün faktörleri (duyuşsal, bilişsel ve davranışsal) üzerinde anlamlı bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In today's world organizational change cannot be ignored. Therefore, it is very important for organizations to be aware of this concept and understand and study the factors that are related to openness to change. The purpose of this study was to investigate the relationship between organizational commitment and openness to change in FMCG sector. Firstly, theoretical background was written for both organizational commitment and openness to change. Correlation between components of openness to change and organizational commitment was tested. This study used both white and blue collar FMCG workers. 100 employees participated in survey. Convenience sampling method is adapted in the study. Data is analyzed by quantitative analysis techniques. According to the multiple regression analyses, affective and cognitive openness to change has a positive significant effect on continuous organizational commitment while continuous organizational commitment has a positive significant effect on all factors (affective, cognitive and behavioral) of openness to change.