Reel eksende Bernstein-Chlodowsky-Kantorovich operatörlerinin yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı
Approximation propertġes and rate of approximation of Bernstein-Chlodowsky-Kantorovich operators on the whole real axis
  1. Tez No: 528745
  2. Yazar: BETÜL TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalıĢmada, fonksiyonel analizdeki yaklaĢım teorisi konusu üzerinde yapılan çalıĢmalardan bahsedilmiĢtir. YaklaĢım teorisinde kullanılan Bernstein-Chlodowsky-Kantorovich vb. polinomlar tanıtılmıĢtır. Bernstein-Chlodowsky-Kantorovich operatörünün ( ( )) reel eksende simetrik kapalı alt aralıklar üzerinde yaklaĢım özellikleri ve yaklaĢım hızı incelenmiĢtir. Reel eksenin tümüne geniĢleyen kapalı alt aralıklar dizisi üzerinde yaklaĢımı incenmiĢtir. Sonra Lipschitz koĢulunu sağlayan fonksiyonlar kullanılarak ( ) operatörünün yaklaĢımı incelenmiĢtir. Son olarak ( ) operatörünün sürekli bir fonksiyona yaklaĢımı Mapple programı yardımıyla grafik çizilerek gösterilmiĢtir. ( ) operatörünün“n”ve“x”in bazı değerleri için sürekli bir fonksiyona yaklaĢımın nümerik değerler tablosu hazırlanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the functional analysis studies on the theory of approach are mentioned. Bernstein- Chlodowsky-Kantorovich etc. polynomials which the used in the approximation theory were introduced. Bernstein-Chlodowsky-Kantorovich polynomial ( ( )) Rate of approach and approach properties were examined on the real axis symmetric closed lower ranges. Approach of ( ) were examined on the closed lower ranges sequence expanding to the whole of the real axis. Then Approach of ( ) using the functions that provides Lipschitz condition. Finally, approximation of the operator ( ) to a continuous function was graphed with the use of Mapple program. A numerical table was given for some“n”and“x”values of the approach to a continuous function.