Tam öğrenmeye dayalı işbirlikli öğrenme modelinin etkililiği
Effectiveness of cooperative mastery learning model
  1. Tez No: 52877
  2. Yazar: HASAN ÖZDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Deney ve kontrol gruplarındaki Üst yetenek düzeyindeki öğrenciler arasında, toplam öğrenme düzeyinde, Deney 2 ve Deney 3 lehine anlamlı bir fark vardır, uygulama ve toplam öğrenme düzeylerinde, Deney grupları arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fakat kavrama düzeyinde anlamlı bir fark çıkmıştır. Birinci deney grubundaki öğrencilerin başarıları sadece uygulama düzeyinde kontrol grubundaki öğrencilerin başarılarından anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. 3.Deney ve kontrol gruplarındaki orta yetenekli öğrenciler arasında, toplam öğrenme düzeyinde, Deney 2 lehine anlamlı bir fark vardır. Deney grupları arasında ise, toplam öğrenme düzeyinde anlamlı bir fark bulunmamıştır; ancak, kavrama ve uygulama düzeylerinde birinci ve' ikinci deney grupları arasında ikinci deney grubu lehine anlamlı bir fark çıkmıştır. 4.Deney ve kontrol gruplarındaki düşük yetenekli öğrenciler arasında, toplam öğrenme düzeyinde, Deney 2 ve Deney 3 lehine anlamlı bir fark vardır. Deney grupları arasında ise Deney 1 ile Deney 2 arasında Deney 2 lehine anlamlı bir fark vardır. 5.Birinci deney, üçüncü deney ve kontrol gruplarındaki Üst, Orta ve Düşük yetenekli öğrenciler arasında anlamlı bir fark vardır. Ancak, ikinci deney grubundakiler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of cooperative mastery learning method and each of its components on mathematics achievement. The research study has been carried out on four groups: cooperative learning (experimental group 1), mastery learning (experimental group 2), cooperative- mastery learning (experimental group 3) and a control group with no mastery and no cooperative strategies. The data in the research study have been gathered by administrating General Ability Test, Cognitive Entery Behavior Test and Formative Tests and Summative Test. The research findings can be summarized as follows. 1. In the level of comprehension, application and total learning the achievement of students in the second and third experimental groups was significantly higher than that of the control group. The achievement of the second experimental group was significantly higher than that of the first experimental group. However, there were no significant differences between the second and third experimental groups. 2. The achievement of the high ability students in the second and third experimental groups was significantly higher than that of the control group in the level of total learning. Among the experimental groups there was noIV significant differences in the level of application and total scores, but significant differences were found in relation to level of comprehension. Students in the first experimental group gained significantly higher score than did the students in the control group only on the level of application. 3. The achievement of the medium ability students in the second experimental group was significantly higher than that of the control group in the level of total learning. Among the experimental groups there was no significant difference in the level of total scores but, significant differences were found in the level of compehension and application scores. 4. The achievement of the low ability students in the second and third experimental groups was significantly in the level of total learning. In addition, low ability students in the second experimental group gained a significantly higher score than did the students in the first experimental group. 5. Among the high, medium and low ability students in experimental group 1 and 3 and also control group there was significant differences in the total scores. But there was no significant differences among the high, medium and low ability students in the experimental group