Patlıcan esaslı alternatif çerez gıdaların geliştirilmesi
Development of alternative snack foods based on eggplant
  1. Tez No: 528772
  2. Yazar: SERCAN SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN CİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; patlıcandan cips elde etme olanakları araştırılarak ülkemizdeki patlıcan üretiminin farklı bir alanda değerlendirilmesi ile kullanımını yaygınlaştırarak yeni bir alternatif çerez gıda geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla patlıcanlar 2 ± 0,1 mm kalınlığında dilimlenerek, nemini azaltmak amacı ile fırınlarda 90 °C, 100 °C, 110 °C'de 90 dk., 120 dk., 130 dk. süreler ile ön kurutma işlemine tabi tutulmuştur. Böylece son ürünün yağ miktarının daha az olduğu belirlenmiştir. Ön kurutma işlemini tamamlamış olan patlıcan dilimleri iki farklı sıcaklıkta 170 °C, 180 °C'lik kızgın yağda 1 s tutularak kızartılmıştır. Bu çalışmada ön kurutma parametreleri 100 °C'de 120 dk., kızartma sıcaklığı 170 °C olan örnek A çalışması, 100 °C'de 130 dk., kızartma sıcaklığı 180 °C olan örnek B çalışması, 90 °C'de 130 dk., kızartma sıcaklığı 170 °C olan örnek C çalışması, 110 °C'de 90 dk., kızartma sıcaklığı 180 °C olan örnek D çalışması olarak isimlendirilmiştir. Her örnek birbirlerinden farklı değerlerde çeşitli baharatlama işlemlerine tabi tutulmuştur. Farklı üretim şekline sahip cipsler; renk, kuru madde, kül, yağ, protein, peroksit, serbest asitlik, toplam mezofilik aerobik bakteri, maya ve küf sayılarının istatiksel analizleri yapılmıştır. Ayrıca duyusal analiz ile tat, koku, gevreklik, yüzey rengi, genel beğeni ve tercih seçenekleri değerlendirilmiştir. Cips analizleri 0. gün, 30. gün, 60. gün ve 120. gün süre depolama sonunda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim purpose of this study; the development of a new snack food by evaluating the production of eggplant fruit in the country in a different food sector by providing chips from eggplant product, the application of various frying values and the production of eggplant chips which are in line with the sensory preferences of the consumers. For this purpose, the eggplants obtained from the suppliers were sliced to a chip thickness of 2 ± 0.1 mm. In order to reduce product's moisture, it is subjected to pre-drying process for 90 minutes, 120 minutes, 130 minutes at preheated ovens that are 90° C, 100° C, 110° C. Thus, it was determined that the amount of final oil in the product was lesser. The eggplant slices, which had been pre-dried, were fried at two different temperatures in hot oil that are 170°C, 180°C, via holding them with periods of 1 second. In this study the pre-drying parameters are qualified as following: 120 minutes at 100° C, with a frying temperature of 170° C is sample A, 130 min at 100° C, with a frying temperature of 180° C is sample B, 130 minutes at 90° C., with a frying temperature of 170° C is sample C, 90 minutes at 110° C, with a frying temperature of 180°C is sample D. Each sample was subjected to various spicing operations at different values. Chips with different production method; were analyzed for color, dry matter, ash, oil, protein, peroxide, free acidity, total mesophilic aerobic bacteria, yeast, mold. In addition, taste, smell, brittleness, surface color, general taste and preference options were evaluated with sensory analysis. Chips analyzes were carried out as day 0, day 30, day 60 and day 120.