Elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkileri
Impacts of electronic word of mouth marketing on consumer purchase behavior
  1. Tez No: 528773
  2. Yazar: YASEMİN KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tüketiciler geleneksel pazarlama araçlarına göre daha güvenilir ve etkili buldukları ağızdan ağıza iletişimi satın alma karar sürecinde bilgi kaynağı olarak tercih etmektedirler ve internetin ortaya çıkışı ve web-tabanlı teknolojilerin gelişmesi ile birlikte, tüketiciler birbirleri ile online platformlar aracılığıyla elektronik ağızdan ağıza iletişim gerçekleştirerek bilgi ve görüş alışverişinde bulunmaktadırlar. Elektronik ağızdan ağıza iletişim, tüketiciler açısından zaman ve yer kısıtlaması olmaksızın, daha çok bilgiye, daha hızlı bir şekilde ulaşılması gibi yönleriyle, işletmeler açısından ise tüketici davranışlarını öğrenebilme, tüketicilere daha hızlı, etkili ve düşük maliyetlerle ulaşmak gibi avantajlar yaratması ile ön plana çıkmaktadır. Tüketicilerin satın alma davranışlarının, satın aldıkları ürüne ve ürünle ilgili algıladıkları riske göre birbirinden farklılaşması nedeniyle, elektronik ağızdan ağıza iletişimin tüketici satın alma davranışına etkisinin araştırılması literatürde önem kazanmaktadır. Araştırma kapsamında elektronik ağızdan ağıza iletişimin yüksek ve düşük ilgilenim ürünlerin satın alma karar aşamasındaki etkilerinin incelenmesi amacıyla iki farklı kültürden seçilen örneklem üzerinde (Türkiye ve Almanya) nitel araştırma yöntemi olan görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada tüketicilerin yüksek ve düşük ilgilenimde izlediği davranışların farklı olduğu sonucuna varılarak, bu alanda öneriler geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Consumers prefer to use word-of-mouth in the buying decision process which is more reliable and effective than traditional marketing tools today. Within the emergence of the Internet and the development of web-based technologies, consumers interact with each other through online platforms, exchanging information and opinions via Electronic word of mouth. Electronic word-of-mouth comes into prominence as it enables consumers to reach more information rapidly without time and location constraints and in terms of business owners to understand consumer behaviors and reaching consumers faster and effective way within minimum cost. As consumer purchasing behavior may be differ due to the product they purchase and the risk they perceive, it is crucial to investigate and understand the impacts of electronic word-of-mouth communication on purchasing behavior of high and low involvement products.In order to understand impacts of electronic word of mouth on consumer purchase behavior within high an low involvement products, qualitative research method interview technique has been used on samples selected from two different cultures (Germany and Turkey). It was concluded that electronic word of mouth has various impacts on consumer purchase behavior within high and low involvement products and suggestions were developed in this area