Sağlık kurumlarında dış kaynak kullanımı (Outsourcing) yoluyla istihdam edilenlerin örgütsel bağlılık düzeyi ve Siirt Devlet Hastanesi örneği
Organizational commintment level of employed at health institutions by outsourcing and sample of Siirt Public Hospital
  1. Tez No: 528815
  2. Yazar: SALİH ÇENGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dış kaynak kullanımı, kurumların kendilerine rekabet üstünlüğü sağlayan etkinliklere odaklanmaları ve asıl etkinlik sahalarına girmeyen konularda ise spesifik açıdan o konuda profesyonelleşmiş işletmelerden faydalanmak yolu ile etkinlik göstermelerini öngören bir yönetim metodudur. Örgütsel bağlılık ise, örgüt amaçlarının ve değerlerinin personel tarafından özümsenmesi, personelin kendilerini örgütün bir üyesi olarak algılamalarını, örgüt üyesi olarak emek harcamalarını ve örgütü güçlü bir aile yapısı gibi düşünmeleri şeklinde tanımlanmaktadır. Bu çalışmada Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet vermekte olan Siirt Devlet Hastanesi'nde dış kaynak kullanımı yoluyla istihdam edilen farklı alanlarda çalışan 84 personelin örgütsel bağlılık düzeyleri, Allen ve Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılarak ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Outsourcing is a business practice, in which companies focus on activities that enable them to outcompete and operate non-core functions by contracting specifically professional companies. Organizational commitment, on the other hand, is defined as the internalization of aims and values of the organization by the staff, individual's attachment to the organization as a member, endeavouring for the organization and considering the organization as a strong family structure. In this study, organizational commitment levels of 84 workers employed in different departments at Siirt Public Hospital, as a subsidiary of the Ministry of Health via outsourcing were measured using Allen and Meyer Organizational Commitment Scale.