Nationalism and current nationalist movements in Wales, Scotland and Northern Ireland
Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da milliyetçilik ve günümüz milliyetçilik hareketleri
- Tez No: 52883
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ABANAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET 'ingiltere' veya ' Birleşik Krallık' çok uluslu ve çok kültürlü bir devlettir. Galler, İskoçya, ve Kuzey irlanda' da milliyetçilik hareketleri ve bu ülkelerdeki milliyetçi partiler günümüzde önemli bir politik güç haline gelmiştir, özellikle Kuzey irlanda'da milliyetçilik, ingiltere'nin bütünlüğünü bozabilecek noktaya gelmek üzereyken, iskoçya ve Galler'de de 'bağımsızlık' fikirleri güçlenmektedir. Milliyetçilik kavramının uzun bir süreçte geliştiği düşünülerek, bu ülkelerin tarihlerinde milliyetçilik duygularını uyandıran ve canlı tutan önemli olaylar değerlendirilmiştir. Kuzey irlanda'nın tarihi ve milliyetçilik fikrinin gelişimi irlanda Cumhuriyeti'nden ayrı olarak düşünülemeyeceği için, 1921 'deki ikiye ayrılma sürecine kadar irlanda bir bütün olarak ele alınmıştır. Galler, İskoçya ve Kuzey irlanda'yı ingiltere ile birleşmeye götüren nedenler ile, bu ülkelerin kendi dinsel inançlarını, kültürlerini, dillerini, geleneklerini ve kurumlarını koruma çabalarının milliyetçilik fikirlerinin temelini oluşturduğu kabul edilmiş ve milliyetçilik hareketlerinin gelişimi kronolojik olarak incelenmiştir. 19. Yüzyıl 'da gelişen 'özerklik' fikrinin ve bu yoldaki çabaların milliyetçilik hareketlerine yaptığı katkılar ile bu ülkelerdeki milliyetçi partilerinin gelişimleri, politikaları ve amaçları ayrı bölümlerde anlatılmıştır. Ayrıca, iskoç milliyetçiliğinin ekonomik boyutu, Gal milliyetçiliğinin kültürel boyutu ve Kuzey irlanda milliyetçiliğinin dinsel-mezhepsel boyutu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In Wales, Scotland and Northern Ireland, nationalist parties have been attracting considerable percentage of votes in the elections in recent years and nationalist feelings have always been strong in these countries of the United Kingdom. Today, especially in Northern Ireland nationalism is a threat to the integrity of the United Kingdom whereas demands for independence have also become stronger in Scotland and Wales. To establish a framework of reference for the growth of nationalism in these countries, the important events in the histories of these countries which moulded nationalist feelings have been analysed. Home Rule and Devolution agitations in these countries are the subject matter of a separate part in each chapter with special emphasis on the Home Rule experience in Northern Ireland between 1921 and 1972. The nationalist parties of these countries are also embodied regarding their policies and their places in the politics of these countries and of the United Kingdom as a whole. To have an overall view of the problem, the peculiar factors which moulded the nationalist aspirations are stressed in each chapter: the language issue in Wales, the North-Sea oil issue in Scotland and the sectarian violence in Northern Ireland.