İşletmelerde nakit akım analizi ve Borsa İstanbul turizm şirketlerinde bir uygulama
Cash flow analysis in businesses and an application in Borsa İstanbul tourism companies
- Tez No: 528859
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER MET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Toplumun beklentilerini karşılamak üzere faaliyette bulunan işletmelerde asimetrik bilgiye sahip ortakların, kredi kurumlarının, yöneticilerin, tüketicilerin vd. paydaşların güvenilir bilgi edinmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin sağlanmasında iyi bir muhasebe sistemi ve finansal tablo analizleri büyük bir yer tutmaktadır. Bir finansal tablo olarak işletmenin likidite durumunu ortaya koyan nakit akım tablosu, bir faaliyet döneminde nakit akışlarını açıklayarak finansal performansın değerlendirilmesinde kullanılır. İşletmelerin nakit akışlarının analiz edilmesi ve yorumlanması önemli faydalar sağlamaktadır. İşletmelerin nakit akımına yönelik bilgileri, finansal tablo kullanıcılarına işletmelerin nakit sağlama gücünü ortaya çıkarabilmelerine dayanak oluşturur. İşletme kararları, nakit yaratma yeteneğinin değerlendirilmesini gerektirmektedir. Nakit akım analizi, etkin kararlar alınması için bilanço, gelir tablosu ve nakit akım tablosundan elde edilen bilgilerle nakit akım oranlarının hesaplanarak yorumlanması olarak ifade edilebilir. Bu çalışma, işletmelerde nakit akım tablosu ve nakit akım oranlarına ilişkin temel kuramsal bilgilere ek olarak, BİST'e kayıtlı Altınyunus Çeşme ve Marmaris Altınyunus otel işletmelerinin finansal performanslarını ölçmeye yönelik bir uygulamayı kapsamaktadır. Nakit akım oranları ile işletmelerin son üç yılının finansal durumu, dokuz adet nakit akım oranı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asymmetric information - sharing partners, credit institutions, managers, consumers, etc. stakeholders need to obtain reliable information in businesses operating to meet community expectations. A good accounting system and financial statement analysis have a great place in providing this information. The statement of cash flows that disclose the liquidity position of a business as a financial statement is used to assess its financial performance by disclosing cash flows in an operating period. It provides significant benefits in analyzing and interpreting the cash flows of the business. Information about a business' cash flows is based on the financial statements users to assess their ability to generate cash. Business decisions require assessment of cash-generating ability. Cash flow analysis can be expressed as an interpretation of the financial ratios obtained by using the balance sheet, income statement and cash flow statement data to make effective decisions. This study includes an application to measure financial performance of Altınyunus Çeşme and Marmaris Altınyunus hotel registered in BİST in addition to basic theoretical information about cash flow table and cash flow rates in businesses. The financial condition of the last three years of businesses with the cash flow rates were analyzed using nine cash flow ratios.