İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk kitaplığı Bel_Yz_K0352 numaralı mecmuanın mestap'a (Mecmuaların sistematik tasnifi projesi) göre tenkidli metni
Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library Bel_Yz_K0352 mecmuan (Systematic design of projects magazines) according to critical text
  1. Tez No: 528876
  2. Yazar: HATİCE ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Altı yüzyıllık bir edebiyat geçmişine sahip olan Klāsik Türk Edebiyatı, geniş sahalara ulaşmıştır. Bu dönem içinde bilinen bilinmeyen pek çok şair yetişmiş ve sayısız eserler oluşturulmuştur. Dönemin önde gelen sanatçılarının ve derleyeni tarafından sevilen sanatçıların şiirleri Mecmua adı verilen eserlerde toplanmıştır. Edebiyat sahası içinde gizli kalmış birçok şair ve onların şiirleri mecmualar sayesinde gün yüzüne çıkmıştır ve çıkmaya devam etmektedir. Tez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_K0352 numarada kayıtlı Mecmua'nın incelenmesinden ve çeviri yazılı metninden oluşmaktadır. Mecmuada yer alan şiirler basılı olan eserlerle ve yayımlanmış/ yayımlanmamış Yüksek Lisans, Doktora Tezlerinde bulunan halleriyle karşılaştırılmış ve farkları belirtilmiştir. Mecmuada yer alan şiirlerin yazıldığı yüzyıllar farklılık göstermektedir. Mecmuada 15 ve 19. yüzyıllar arasında yaşamış şairlerin şiirleri mecmuada yer almaktadır. Çalışmanın sonunda sonuç bölümü, kaynakça, öz geçmiş tablolar ve MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi) tablosuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature, which has a literary history of six centuries, has reached wide territory. During this period, many unknown poets were trained and numerous works were created. The poems of the prominent artists of the period and the artists loved by the composer were collected in works called Magazine. Many poets and their poetry that have been hidden in the literary field have come to light through Magazines and continue to emerge. This thesis consists of the examination of Magazine registered at the Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library Bel_Yz_K0352 and the text of the translation. The poems in Magazine are compared with the printed works and the published / unpublished master and doctor theses. The centuries in which the poems in Magazine are written differ. Magazine poems of poets who lived between the 15th and 19th centuries are taking the Magazine. At the end of the study, the conclusion section, bibliography, resume and MESTAP (Systematic Classification Project of Magazines) table are included.