Tüketicilerin kültürel stres ve özsaygı düzeylerinin telafi edici tüketim üzerindeki etkisi
The effect of consumers' cultural stress and self-esteem levels on compensatory consumption
- Tez No: 528889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SEMİH KİMZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küreselleşme, ülkeler arasındaki kültürarası etkileşimler için önemli fırsatlar sunmaktadır. Üniversiteler, tıpkı diğer organizasyonlar gibi, yabancı ülkelerden, öğrenci çekme eğilimindedir. Türkiye'deki yüksekokullar ve üniversitelerde yabancı öğrencilerin sayısı, son yıllarda artış göstermektedir. Yurtdışında okuyan öğrecilerin karşılaşabileceği zorluklar fazladır. Öğrencileri çepeçevre kuşatan kültürel ortamdaki radikal değişim, öğrencilerin özsaygı düzeylerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bunun sonucunda öğrenciler kültürel stresle ve psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için çeşitli arayışlara girmektedir. Bu arayışlardan biri de tüketimdir. Telafi edici tüketim, kültürel stres ve onun özsaygı üzerinde sebep olduğu olumsuz etkiyle başa çıkabilmek için başvurulan yollardan biri olabilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı Türkiye'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin kültürel stres, ve özsaygı düzeylerinin, telafi edici tüketim davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu değişkenler arasındaki ilişkiyi inceleyebilmek için 14 Türk kentindeki üniversitelerde farklı aşamalardaki 171 yabancı öğrenciden internet üzerinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; kültürel stres ile telafi edici tüketim arasında pozitif yönlü, kültürel stres ile özsaygı değişkeni arasında negatif yönlü ve özsaygı ile telafi edici tüketim arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlar ayrıca kültürel stres ile telafi edici tüketim ilişkisinde özsaygının kısmi aracılık etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalization offers raised opportunities for intercultural interactions between countries. Universities, same as other organizations, are running the trend of globalization and recruiting students from overseas. The number of international students in colleges and universities has increased dramatically in recent years in Turkey. There are many challenges for students entering universities in another country. The radical change in the cultural environment surrounding students can adversely affect their levels of self-esteem. As a result, the students start looking for things that can compensate their cultural stress and their psychological problems. One of the solutions is consumption. Compensatory consumption may be one of the ways to deal with cultural stress and its negative impact on self-esteem. The purpose of the current study is to examine the effect of international students' cultural stress and self-esteem levels on their compensatory behaviour of consumption. In order to examine the relationship between these variables, data obtained via Internet from 171 foreign students at different stages at universities in 14 Turkish cities were analyzed. The results revealed that there is a positive relationship between cultural stress and compensotary consumption, a negative relationship between cultural stress and self-esteem, and a negative relationship between self-esteem and compensotary consumption. The results also showed that self-esteem has a partial mediating effect in the relationship between cultural stress and compensatory consumption.