Polietilentereftalat / polipirol kompozit malzeme hazırlanması ve elektromanyetik girişim ekranlama özelliklerinin araştırılması
The preparation and investigation of electromagnetic interference (emi) shielding properties of poly(ethylene)terephthalate/ polypyrrole compozites
  1. Tez No: 528919
  2. Yazar: DURDU MESKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Polietilen tereftalatın (PET) esneklik özelliği ve mukavemeti ile polipirolün (PPy) elektriksel iletkenliği avantajları bir araya getirilerek elektromanyetik (EM) dalgaların absorpsiyonu için kompozit bir malzeme hazırlanmıştır. Elektromanyetik girişim (EMI) ekranlama amacıyla yaygın olarak kullanılan metallere kıyasla daha hafif, korozyona dirençli, düşük maliyetli, iyi elektriksel iletkenliğe sahip bir ekranlama malzemesi hedeflenmiştir. PET filmler üzerine kimyasal polimerizasyon yöntemi ile PPy kaplamalar geliştirilirken, sentez ortamı ve PET yüzeyine ön işlemler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bir dizi asit çözeltileri ortamında sentezlenen PET/PPy kompozit malzemelerin, elektriksel iletkenlikleri dört nokta tekniği (Four Probe) ile ölçülerek, uygun sentez ortamı belirlenmiştir. Etkin bir EMI ekranlama malzemesi elde edebilmek için, PPy filminin kapatıcılığının da çok iyi ve mikrogözeneklerin olabildiğince küçük olması gereklidir. Bu amaçla yüzey morfolojisi incelenerek yüzeyde kapatıcılığının arttırılması ve makro/mikro gözenek boyutlarının küçültülmesi için, PET film yüzeyine çeşitli aşındırma işlemi uygulanmış, yüzeyde örtücülük % 99,84'e kadar iyileştirilmiş ve en büyük gözenek çapı 18 µ düzeyine düşürülmüştür. EMI ekranlama performansları, elektromanyetik spektrumun IR bölgesinde incelenmiş ve koruyucu etkinlik (SE) değeri dB cinsinden belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a composite material was prepared for electromagnetic interference (EMI) shielding purposes, via chemical polymerization of polypyrrole (PPy) on polyethylene terephthalate (PET) sheet. PET layer provides flexibility and long term stability, as the PPY film provides electrical conductivity and good absorptivity against EM radiation. This type of composite material offers non-corrosive property, light-weight and cost efficiency when compared to regularly used metallic EMI shielding materials. Since, the synthesis conditions govern the electrical conductivity of resulting conductive polymer film, PPy synthesis was studied in a series of acid solutions. The electrical conductivity of composite materials was measured with four probe method. In order to obtain an effective EMI shielding material, the conductive film should have high surface coverage and extremely small pore size as much as possible. For this reason, the surface morphologies were investigated and various etching processes were applied on the PET film surface. The surface coverage ratio was improved to 99.84% and maximum pore size was reduced to 18 μm. EMI shielding performances were examined in the IR region of the electromagnetic spectrum and the protective effectiveness (SE) value was determined in dB.