Hava ile elektronik soğutmada optimum geometri ve işletme parametrelerinin araştırılması
Investigation of optimum geometry and operating parameters in air cooling of electronics
  1. Tez No: 528936
  2. Yazar: BUĞRA SARPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, bir yüzeyinde ayrık ısı kaynakları bulunan düşey bir kanal içerisinde doğal ve karma taşınımla ısı transferi deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, optimum geometri ve işletme parametrelerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, farklı çalışma koşullarında, doğal ve karma taşınım rejimlerinde, ısı kaynaklarının mesafe oranı, ısı kaynaklarının ısıl güç oranı, ısı kaynaklarının uzunluk oranı ve kanalın kesit oranının optimize edilmesi amacıyla constructal theory yaklaşımı temel alınarak çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Hem gömülü ısı kaynakları için hem de farklı çıkıntı oranlarında çıkıntılı ısı kaynakları için çalışmalar yapılmıştır. Doğal taşınım için yapılan çalışmalar düzeltilmiş Grashof sayısının 9.6x10^5 ve 1.53x10^7 değerlerini kapsamaktadır. Karma taşınım çalışmalarında düzeltilmiş Grashof sayısı 1.53x10^7 olarak alınmış ve Reynolds sayısı 1000 ile 4000 arasında değiştirilmiştir. Yüzeyler arası ışınımla ısı transferi dikkate alınmıştır. Deneysel çalışma kapsamında hız ve sıcaklık ölçümleri gerçekleştirilmiş ve akış görüntüleme çalışmaları yapılmıştır. Sayısal çalışmalar ise ANSYS Fluent (v.15) programı ile yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda, özdeş ısı kaynaklarının kullanımının sistemin genel soğutma performansını azalttığı, kanal girişinden itibaren giderek azalan ısıl yoğunluğun ise soğutma performansını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, natural and mixed convection in a vertical channel with discrete heat sources is studied experimentally and numerically. The aim of this study is to determine optimum geometry and operating conditions. For this purpose, studies are carried out on the basis of the constructal theory in order to optimize the spacing ratio, heat dissipation ratio, length ratio of the heat sources and cross section ratio of the channel in natural and mixed convection regimes under different working conditions. Either protruding heat sources at different protrusion ratios or flush mounted heat sources are considered. Natural convection studies include the modified Grashof numbers of 9.6x10^5 and 1.53x10^7 while mixed convection studies cover the Reynolds numbers between 1000 and 4000 for a constant value of the modified Grashof number at 1.53x10^7. Radiative heat transfer between the surfaces is considered. Velocity and temperature measurements are carried out and flow visualization studies are performed in the experimental work. Numerical computations are performed with ANSYS Fluent (v.15) software. As a result of the studies, it is observed that the use of identical heat sources reduces the global cooling performance of the system, and the decreasing thermal density from the entrance increases the cooling performance.