Tükenmişlik ve iş doyumu: Kavramsal çerçeve, temel boyutlar ve sonuçlar
Burnout and business satisfaction: Conceptual framework, basic dimensions and results
- Tez No: 528949
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan kaynakları, herhangi bir organizasyonun en değerli varlığı olarak kabul edilmektedir. Bireysel ve organizasyonel hedeflere ulaşmak için insan kaynaklarının mümkün olan en iyi şekilde kullanılması gerektiği ortadadır. Dolayısıyla, nihai olarak hedeflere ulaşılması için çalışanların tükenmişlik yaşamamaları ve işlerinden doyum sağlamaları gerekmektedir. Memnuniyetsizlik, hayal kırıklığına yol açar ve hayal kırıklığı saldırganlığa neden olur. İş tatmini veya memnuniyetsizliği, mevcut iş durumlarıyla ilgili çeşitli faktörlerin sonucudur. Bu araştırmada tükenmişlik ve iş doyumu ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışanların işlerinden memnun olmadıkları yönetimde tutumlarında saldırgan olabileceğine inanılmaktadır. Memnun olmayan bir çalışan, kurumun itibarına ve iş çıkarına zarar ciddi zararlar verebilir.
Özet (Çeviri)
Human resources are considered the most valuable asset of any organization. It is obvious that human resources must be used in the best possible way to reach individual and organizational goals. Therefore, in order to achieve the ultimate goals, employees need to fulfill their life and work satisfactorily. Dissatisfaction leads to frustration and frustration leads to aggression. Job satisfaction or dissatisfaction is the result of various factors related to current job situations. In this research, it is aimed to reveal the relationship between burnout and job satisfaction. It is believed that employees may be aggressive in their management attitudes that they are not satisfied with their work. A dissatisfied employee can cause serious harm to the reputation of the organization and damage to business interests.