Kriz sürecindeki işletme çalışanlarının işten ayrılma sürecini ve iş doyumunu belirleyen faktörler üzerine bir araştırma
A Research On Factors Determining Job Separation And Job Satisfaction Of Crisis Management Employees
  1. Tez No: 528964
  2. Yazar: BİLAL FERHAT BEŞGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada öncelikle kriz kavramı, türleri, kaynakları, oluşum safhaları ve yönetimi hakkında bilgiler verilmiş; daha sonra yöneticilerin tutum ve davranışlarının çalışanlar üzerinde ki işten ayrılma, iş doyumu, içsel ve dışsal doyumu etkisi üzerine incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmayı yapabilmek için Minnesota doyum ölçeği, perakende ve toptancı sektöründe yer alan 47 firmanın 142 çalışanına uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, bu işletmelerde krizden etkilenme düzeyine bağlı olarak; oluşan krizlerde verilen tepkilerin ve yöneticilerin davranışlarının, çalışanlar üzerinde büyük bir etkisi olduğuna, şirket politikası olarak belirlenen kriz savunma planlarının güvenilirliğine ve kriz sonrası işten ayrılma, iş doyumu ve içsel- dışsal doyum arasında olan bağın uygulanacak kararlarda önemli bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, firstly, the concept of crisis, its types, resources, formation phases and management were given; later on, the effects of management's attitudes and behaviors on employees, job satisfaction, internal and external satisfaction. To conduct this survey, the Minnesota Satisfaction Scale was applied to 142 employees of 47 firms located in the retail and wholesale sector. As a result of the research, depending on the level of the crisis affected in these enterprises; the consequences of the crises and executives' behavior were a major influence on the employees, the credibility of the crisis defense plans identified as company policy and the significant impact on the decisions to be made regarding the decoupling of post-crisis job, job satisfaction and internal-external satisfaction.